Techniki rękodzielnicze, którymi warto zainspirować dzieci

➡️ Z najbardziej podstawowymi technikami rękodzielniczymi dzieci w większości przypadków zapoznają się na zajęciach w przedszkolu. Wtedy najczęściej w ruch idzie plastelina, a coraz częściej również inne, popularne masy plastyczne.
Ponadto opiekuni wykorzystują do kreatywnych zabaw bibułę, papier kolorowy oraz różnego rodzaju farbki i kredki.

Warto wspierać rozwój zdolności plastycznych oraz technicznych u maluchów, które bardzo często chłoną wiedzę jak gąbka. Im dziecko starsze, tym z większych możliwości rękodzielniczych będzie mogło korzystać ❗️

 

 

Na dobry początek – malowanie palcami 🖐

➡️ Malowanie palcami to nie tylko pewnego rodzaju forma rozrywki przeznaczona dla wszystkich dzieci, ale również doskonała technika rękodzielnicza, dzięki której można swobodnie tworzyć niepowtarzalne prace plastyczne oraz rozwijać umiejętności dotyczące motoryki małej.
Używane do tego farbki do malowania rękami oraz kolorowanki do malowania palcami, świetnie sprawdzą się podczas codziennych zajęć.

✅ Na rynku możemy znaleźć w pełni bezpieczne, niezawierające cząsteczek kwasu parahydroksybenzoesowego (parabenów) farbki. Malowanie przy użyciu własnych rączek jest czymś, co dzieci uwielbiają. 🎨
Nic tak nie pozwala uwolnić kreatywności oraz pobudzić wyobraźni jak swobodne malowanie po większym obszarze. Najlepszym wyborem będzie kartka z bloku technicznego A3 lub jasna tapeta w rolce, którą jesteśmy w stanie rozwinąć do pożądanej długości.

Malowanie Palcami - Kreatywna Zabawa dla Maluchów

✅ Technika malowania rękami, a nawet stopami, doskonale wpływa na rozwój dziecka.
Dlaczego ❓ Ponieważ swobodne tworzenie wielokolorowych, abstrakcyjnych malowideł, znakomicie oddziałuje na koordynację ruchową oraz rozwój zdolności motorycznych rąk, nóg i paluszków u dzieci. 🎨

☝️ Podobnie jak w przypadku każdej innej techniki rękodzielniczej, malowanie palcami daje dzieciom doskonałą możliwość wyrażania ekspresji – bardzo istotną dla ich prawidłowego rozwoju.

 

 

Modelowanie dla dzieci

➡️ Poprzez modelowanie kształtów z jednej strony pojawia się nadawanie masie plastycznej odpowiedniej formy, z drugiej zaś – rozplanowanie wyobraźni przestrzennej.
To właśnie ona jest nieoceniona w kształtowaniu koncepcji geometrycznych, dlatego jej rozwój korzystnie wpływa zarówno na młodsze, jak i nieco starsze dzieci – udowodniono, że lepienie kształtów i modelowanie w glinie, plastelinie, modelinie czy piankolinie rozwija wiele różnorodnych cech, co przydaje się w późniejszym czasie m.in. na lekcjach z geometrii lub techniki.

✅ Niezależnie od tego, jaką masę plastyczną wybierzemy dla dziecka, możemy być pewni, że każda pozwala ćwiczyć sprawność dłoni i palców poprzez jej wyciskanie, ugniatanie, wałkowanie oraz formowanie.
Na dobry początek najlepsza będzie plastelina, ponieważ jest stosunkowo tania oraz wdzięczna w użytkowaniu.

☝️ Ponadto możemy wykonać z niej również dzieło malarskie, gdyż jedna z technik rękodzielniczych pozwala na malowanie plasteliną po kartce – pocierana pozostawia określone ślady.
Warto tutaj dołożyć wyklejanie lub rozcieranie na wybranym dla dziecka podkładzie. Najlepiej sprawdzi się blok techniczny. ⭐

 

 

Makrama

➡️ Makrama pleciona to kolejna technika, która pozwala na trening rękodzieła wśród dzieci. Jest ona szczególnie polecana nieco starszym maluchom, aby ćwiczyć ich cierpliwość oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Własnoręcznie wykonane ozdoby wywołują bardzo pozytywne emocje.
Po latach wraca moda na tzw. sploty makramowe, które są szczególnie cenione przez osoby lubiące wyroby z gatunku hand made – z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju plecionek.

Makrama - Ciekawy i Interesujący Sposób na Domową Ozdobę

✅ W tej technice kluczową rolę odgrywa odpowiedni model sznurka. Najbardziej polecane są produkty naturalne, a więc modele takie, jak: sznurki bawełniane lub sznurki lniane.
Naukę plecenia makramy należy rozpocząć od zapoznania dziecka ze splotami, które są najważniejsze w tworzeniu w tej technice rękodzielniczej. Węzły w makramie tworzą pewnego rodzaju etapy w jej wykonywaniu.

 

 

Makrama węzły podstawowe:

Węzeł mocujący: najbardziej podstawowy i niezastąpiony podczas „makramowania”. Na poziomo ułożony, drewniany kijek należy założyć złożony na pół sznurek.
Najważniejszym krokiem będzie włożenie sznurka od góry – w ten sposób powinna powstać pętelka, przez którą przełożymy zwisające końcówki, które należy zaciągnąć na samym końcu ❗️

Węzeł płaski: używamy do niego 4 sznurków – dwa z nich będą oplatające (zewnętrzne) oraz dwa (środkowe). Sznurki zewnętrzne musimy zawiązać wokół sznurków środkowych, przekładając pierwszą końcówkę oplatającą pod środkowymi. Ostatni sznurek oplatający prowadzimy pod wewnętrznymi, pamiętając przy tym, aby przeciągnąć go na sam koniec przez pętlę utworzoną z pierwszego sznurka.
Następnie należy pociągnąć za oba zewnętrzne końce, tak, aby wiązanie zostało jak najmocniej zaciśnięte. Z tego węzła stworzymy również słupki, czyli ułożone naprzemiennie pod sobą węzły płaskie.

Węzeł żebrowy: ten rodzaj przypomina nawleczone na sznurek koraliki. Aby przystąpić do jego wykonania, musimy założyć wybrane sznurki na kijek, tak, jak podczas tworzenia węzła płaskiego. Chwytamy pewnym ruchem za jeden z zewnętrznych sznureczków, a następnie trzymamy go w pozycji poziomej.
Druga ręka z kolei odpowiedzialna będzie za przewleczenie sznurków od spodu. Ostatnim krokiem będzie przeplotka nad sznurkiem poziomym celem utworzenia pętelki. Czynność należy powtarzać wraz z pozostałymi sznureczkami do momentu, aż otrzymamy szereg tworzący wybrany przez nas wzór ❗️

 

Zajęcia z rękodzielnictwa dla dzieci to kreatywne, artystyczne warsztaty, które rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności manualne. Dzieci podczas takich lekcji uczą się korzystać z różnorodnych materiałów, wśród których oprócz podstawowych elementów składowych, znajdziemy: ➡️ koraliki, piórka do dekoracji, sznurki, cekiny, farby, włóczki, bibułę oraz wiele innych.

Kreatywność Dziecięca Nie Zna Granic

✅ Techniki rękodzielnicze mają na celu przede wszystkim rozbudzanie w dzieciach pasji w obszarze sztuk pięknych oraz inspirowanie do podejmowania twórczych odkryć.
Zajęcia uczą dzieci bardzo dobrej organizacji, samodzielności czy pracy w zespole. Każda twórcza praca może stać się dekoracją, która będzie doskonała ozdobą każdego pomieszczenia, jak i również pięknym i niezapomnianym prezentem.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co można wykonać z makramy?

Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest makrama w formie domowych dekoracji z przeplecionego sznurka. W minimalistycznych mieszkaniach warto rozważyć zawieszenie jej na ścianie. Będzie wyglądać zjawiskowo na tle białej powierzchni. Łapacz snów to jedna z propozycji makramy, która będzie idealna na ścianę w sypialni. Inną opcją – tym razem dla miłośników roślin – będzie kwietnik, który łączy cechy funkcjonalne z dekoracyjnymi i podtrzymuje doniczki.

Z czego zrobiona jest piankolina?

Piankolina to lekka masa plastyczna, która wygląda jak kolorowy styropian. Nie klei się. Kulki są mniejsze lub większe - w zależności od oferty producenta. Są też masy niewysychające oraz kreatywne, które są utwardzane powietrzem i pod jego wpływem wysychają.

Czym jest rękodzieło zgodnie z definicją?

Rękodzieło to wyroby, które powstały w sposób nieprzemysłowy – przy pomocy rąk i prostych narzędzi. Jednocześnie posiadają one określone walory dekoracyjne. Wyroby rękodzielnicze mogą być tworzone okazjonalnie lub na co dzień. Od roku 1964 istnieje Światowa Rada Rękodzieła, której podstawowym zadaniem jest niesienie pomocy i popularyzacja twórców, wykonawców i samych dzieł rękodzielniczych poprzez m.in. organizowanie wystaw produktowych. Twórcą rękodzieła może być każdy, kto posiada zdolności manualne, czyli popularne zacięcie artystyczne. Wszystkie te cechy pozwalają na tworzenie unikalnych i niepowtarzalnych wyrobów.