Wydzieranki z papieru, czyli rozwijające zajęcia plastyczne dla dzieci

➡️ Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym jest bardzo istotny. Poprzez różnorodne zajęcia plastyczne, wyobraźnia oraz kreatywność każdego są znacznie ożywione oraz płodne.
Dziecko nie tylko inicjuje różnorodne zabawy, ale również identyfikuje się z postaciami z bajek, wymyśla określone fakty oraz zdarzenia, w których dominują elementy fikcji oraz iluzji.

✅ Dziecko poprzez określone zajęcia plastyczne tworzy swój własny świat, w którym dominuje wyobraźnia. Wśród wielu technik, które stymulują pracę mózgu, znajdziemy wydzieranki z papieru.

 

 

 Na czym polega wydzieranie

✅ Wydzieranie z papieru kolorowego to niezwykle wartościowa technika plastyczna, która jest szczególnie polecana podczas zajęć dla dzieci. Targanie i naklejanie papieru przez dziecko, ćwiczy w głównej mierze małą motorykę, czyli precyzyjne ruchy palców oraz koordynację w formie zestawienia oko-ręka.

✅ Ta zabawa plastyczna charakteryzuje się również walorem terapeutycznym, ponieważ jest niezwykle relaksująca. Pracę nad wydzieranką warto podzielić na kilka etapów, aby nie nadwyrężać dziecięcych dłoni i nie zanudzać dzieci powtarzalnością czynności mechanicznych.
Ciekawe są wydzieranki szablony, dzięki którym można poprzez gotowe szkice przygotować określone wzory do wyklejania.

 

 

Mozaika z papieru

➡️ Mozaika jest jednym z wielu możliwych do wykonania wzorów poprzez wydzieranie. Do jej wykonania potrzebnych będzie kilka niezbędnych akcesoriów, takich, jak: kolorowe kwadraty z makulatury lub papieru – najlepiej o boku długości 1 cm, klej oraz biała kartka papieru z bloku, a poza tym nożyczki oraz ołówek.

✅ Wykonanie mozaiki z papieru rozpoczynamy od wykonania szkicu na kartce, tworząc wybrany wzór. Następnie rozpoczynamy wyklejanie. Startujemy od konturów, aby później wypełnić wnętrze szkicu.
Papierowe kwadraty przyklejamy do powierzchni w odstępach od 1 mm. do 2 mm. od siebie.

Mozaika z Rwanego Papieru

✅ Pamiętajmy, aby wypełnić całą wolną przestrzeń kartki. Jest to szczególnie ważna w przypadku zajęć plastycznych, w których uczestniczą dzieci, ponieważ wpływa to na trening precyzji.
Może się zdarzyć również taka sytuacja, że nie da się w określonym miejscu przykleić całego kwadracika, a przestrzeń wokół jest zbyt duża, aby zostawić ją zupełnie pustą – w takim przypadku przycinamy lub rozrywamy kwadrat do odpowiednich rozmiarów, a następnie przyklejamy.

 

 

Jakie są najważniejsze zalety wydzieranek

➡️ Technika wydzieranki oraz wyklejanki to doskonała alternatywa na urozmaicenie ćwiczeń grafomotorycznych, które są szczególnie ważne w rozwoju każdego dziecka.
Warto podkreślić, że rwanie papieru na kawałki wzmacnia mięśnie dłoni i paluszków, a ich wyklejanie w formie określonych wzorów – koncentrację.

✅ Dla dzieci każda możliwość rozrywania kartek papieru bądź makulatury to doskonały sposób na klawą zabawę. Taka rozrywka pozwala również uwolnić emocje oraz rozładować energię, która drzemie w każdym maluchu.
Z nieco mniejszymi dziećmi papier lub makulaturę warto targać na kawałki wspólnymi siłami. Starsze dzieciaki, które nabrały już wprawy i określonej sprawności ruchowej, mogą zająć się wydzieraniem samodzielnie, na własną rękę.

✅ Jeżeli chodzi o wyklejanie kształtów, to jest ono zupełnie dowolne. Tutaj właśnie budzi się wyobraźnia oraz kreatywność, która działa tak, jak w przypadku kolorowanek. Prace plastyczne wydzieranki mogą przybierać rozmaitą kolorystkę – tutaj nie ma żadnych ograniczeń.
Najlepiej będzie, jeżeli pozwolimy naszym dzieciom na wyjście poza schematy. Pozwólmy na dowolność twórczą nawet wtedy, jeśli wydzieranka zawiera określony wzór.

☝️ Zapewni to poznanie znaczenia abstrakcji. Własna improwizacja może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój zdolności plastycznych dziecka.

 

 

Wydzieranki z gazety

✅ Zastosowanie makulatury podczas techniki wydzierania to doskonały sposób na zrozumienie zjawiska recyklingu oraz ekologicznego spojrzenia na świat przez dzieci. Gazety dostępne w zaciszu domowym można rwać na dowolne kawałki i układać z nich określone kształty.
Mogą być to zarówno szablony zwierzątek, jak i roślin oraz drzewek. Papier gazetowy jest w pełni podatny na łatwe rozrywanie, co dodatkowo zachęca dzieci do wykorzystania go podczas zajęć plastycznych techniką wydzierania.

Rozrywanie Papieru do Prac

✅ Równie ciekawą alternatywą jest kolorowa bibuła, którą można wykorzystać podczas wyklejanek. Tutaj podstawą będą nożyczki dla dzieci z bezpiecznym ostrzem.
Bibuła jest nieco trudniejsza do targania niż papier, stąd najlepiej do stworzenia określonych wzorów, po prostu wyciąć odpowiednie kawałki. Warto dodać, że zarówno wydzieranki, jak i wyklejanki to doskonałe techniki zdobnicze.

⭐ Zarówno nasze pociechy, jak i my sami, możemy stworzyć dzięki nim kartki okolicznościowe, plakaty czy laurki. Takie prace z zakresu DIY są zazwyczaj niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.
Każde wydzierane dzieło można bez problemu wykończyć przy zastosowaniu brokatu, aby dodać mu efektownego blasku.

 

 

Jak zrobić brokat w domu

➡️ Wykańczanie prac plastycznych stanowi niejako wisienkę na torcie dla każdego, kto podjął się wykonania określonych zadań. Najczęściej stosowanym produktem jest brokat, który z łatwością możemy stworzyć w domowych warunkach.
Potrzebne będą dwa podstawowe składniki: ⭐ barwnik spożywczy z drobinkami oraz cukier lub barwnik i sól spożywcza.

☝️ Oba składniki mieszamy, tworząc mix brokatowy DIY. Pierwsza wersja (z cukrem) idealnie sprawdzi się również podczas ozdabiania szklanek do drinków.
Z kolei druga wersja przeznaczona jest w głównej mierze do wykańczania i dekorowania różnorodnych prac plastycznych.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak szybko wykonać kuleczki z bibuły do wydzieranek i obrazków?

Z karbowanej lub tradycyjnej bibuły należy wyciąć paski o szerokości ok. 1 cm. Kolejnym krokiem będzie oderwanie kawałków bibuły, a następnie uformowanie kulek, które warto przed przystąpieniem do tworzenia wybranej pracy plastycznej umieścić w przygotowanych wcześniej pojemnikach. Warto przygotować kilka sztuk takich opakowań, aby w każdym umieścić inny kolor bibułowych kuleczek.

Jaki będzie najlepszy papier do wydzieranek?

Najlepszą wersją papieru do wydzieranek będzie blok rysunkowy kolorowy, ponieważ gramatura kartek jest niska, co wpływa na łatwość targania papieru oraz tworzenia wzorów. Możemy zaopatrzyć się zarówno w odpowiedniki matowe, jak i lakierowane. Wdzięczną i popularną alternatywą są również gazety – zarówno wydania kolorowe, jak i tradycyjne, dziennikowe. Makulatura jest podatna na łatwe rozdarcie, co znacznie przyspiesza proces tworzenia prac wydzierankowych lub wyklejanek.

Jakie są najpopularniejsze techniki plastyczne rozwijające wyobraźnię?

Techniki plastyczne to nic innego, jak całokształt elementów i czynności związanych z twórczością plastyczną. Każda technika posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności oraz określonego sposobu działania. Stosowanie różnorodnych technik plastycznych podczas pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym wpływa na wzrost zainteresowania się sztuką, wyzwalając przy tym ekspresję. Wyróżniamy następujące techniki: rysunkowo-graficzne, malarskie, przestrzenne oraz płaskie. Celem rozwoju wyobraźni każdego dziecka, warto wykorzystać następujące możliwości: rysowanie kredkami świecowymi lub kredą po różnych powierzchniach, malowanie farbami, lepienie z mas plastycznych, wydzieranie i wyklejanie z papieru, wycinanie płaskich i przestrzennych form z papieru, czy np. budowanie z klocków lub z piasku – latem bądź ze śniegu – zimą.