Masa papierowa i jej wykorzystanie do kreatywnych zajęć

Co to jest masa papierowa
⭐ Jej pierwotna nazwa to francuskie papier mâché. Powstaje z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru, do którego dodawane są substancje wiążące, uszlachetniające i konserwujące. Daje się formować i twardnieje po wysuszeniu.

⭐ W przypadku masy papierowej należy pamiętać, że nakłada się ją na przygotowaną wcześniej formę, pozostawiając do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać, że kładzione warstwy nie powinny być zbyt grube.

➡️ Zapraszamy także do artykułu o tworzywie stworzonym ze skrawków materiału, czyli filcu.

 

 

Masa papierowa – jak zrobić

Do produkcji podstawowej wersji masy papierowej będziemy potrzebowali garnka, który należy wypełnić kawałkami pociętych kartek. Mogą być to zarówno kartki z bloków plastycznych, jak i gazety.
Co do ilości –
nie ma określonej konkretnej zawartości papierowych detali. Możemy wykorzystać to, co nie jest nam już do niczego potrzebne. Taka makulatura odzyska w ten sposób drugie życie.

✅ Masa papierowa to doskonała alternatywa dla plasteliny lub modeliny. Wystarczy przygotowaną makulaturę zalać sporą ilością wody i odstawić nawet na kilka dni. Takie postarzanie papieru – kiedy będzie już na tyle nasączony, aby przejść do dalszego etapu tworzenia naszej masy, należy zagotować, a następnie zmiksować.
Pamiętajmy, aby podchodzić do tego zajęcia bardzo powoli (ze względu na ostrza miksera). Tak przygotowana papka z papieru powinna zostać odstawiona do całkowitego schłodzenia.

☝️ Następnie warto przygotować sobie z tak schłodzonego papieru oraz wody, gotowe kule do wykończenia procesu tworzenia masy papierowej. Na koniec należy odstawić je do ostatecznego etapu – wyschnięcia.

 

 

Masa papierowa z klejem Vikol

➡️ Do powstania idealnej masy papierowej, której składnikiem wiążącym będzie klej, potrzebne będą przygotowane wcześniej papierowe kule, mąka pszenna lub skrobia ziemniaczana oraz klej wikol do szkła i innych materiałów.
Tutaj obowiązywać będzie następująca receptura proporcjonalna: 3 porcje papieru oraz mąki do 2. porcji kleju.

Masa Papierowa - Jak Ją ZROBIĆ?

✅ Aby uelastycznić masę papierową, można do powyższych składników dodać minimalną ilość oleju słonecznikowego lub rzepakowego, po czym dokładnie wymieszać powstałą miksturę.
Papierowa masa wyrabia się tak łatwo, jak ciasto na stolnicy. Ją również należy podczas ugniatania podsypywać mąką.

☝️ Jeżeli mamy nieco mniej cierpliwości, możemy zakupić gotową masę papierową dostępną w sklepach.

 

 

Co można zrobić z masy papierowej

Zabawy karnawałowe dla dzieci, przyjęcia urodzinowe czy zajęcia plastyczne – zabawy z masą papierową mogą okazać się doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi.
To właśnie wtedy możemy stworzyć różnorodne figurki oraz dekoracje. Praca z masą papierową rozwija kreatywność zarówno dzieci, jak i dorosłych.

👩‍👧‍👧 Możemy wykonać z niej miseczki, pojemniki, fantazyjne wazony, a także drobne elementy biżuterii, takie jak: korale lub kolczyki. Jeżeli chcemy, aby nasze pociechy również dostrzegły zalety, jakie płyną z zabawy masą papierową, możemy skupić się na wykreowaniu zwierzątek lub innych stworów, które znane są dzieciakom.
Poza tym – masa papierowa idealnie nadaje się do tworzenia masek karnawałowych, ponieważ po wyschnięciu jest trwała i wytrzymała ❗️

 

 

Papier mache vs papier toaletowy

➡️ Masa papierowa to w pełni ekologiczna forma plastyczna, która pozytywnie przyczynia się do recyklingu.⭐ Oprócz papki wykonanej z zalegającej makulatury, możemy stworzyć nieco inną odmianę. Masa papierowa z papieru toaletowego jest znacznie cieńsza niż ta tradycyjna.
Do jej wytworzenia warto zastosować również kolorowe gazety reklamowe ze sklepów, a ponadto chusteczki lub ręcznik papierowy. Jest to świetny pomysł na ozdoby i figurki stowrzone metodą DIY.

Drobne kawałki papieru toaletowego moczymy w wodzie, a następnie dokładnie rozdrabniamy na gładką masę. Możemy użyć do tego celu zarówno własnych dłoni, jak i miksera ręcznego.
Tak rozmoczony papier toaletowy należy dokładnie odsączyć na sitku, a następnie przełożyć go do miski, w której znajdować się będzie klej wymieszany z mąką. Całość należy dokładnie wymieszać – najlepsza do tego celu będzie drewniana łyżka.

 

 

Jak zrobić maskę z masy papierowej

Robienie maski z papieru (a konkretnie z masy papierowej) jest stosunkowo proste. Do jej wykonania potrzebny będzie balon, stanowiący podstawę naszej maski. Wystarczy, balonową bazę posmarować oliwką, aby masa z papieru z łatwością mogła zostać zdjęta.
Kolejnym krokiem będzie nakładanie kleju i papieru toaletowego lub ręczników papierowych. Ze względu na to, że tworzona przez nas maska będzie miała kontakt ze skórą, warto zrobić do niej domowy klej w proporcjach 1:2 – szklanka mąki do dwóch szklanek wody.

Maska z Masy Papierowej - Dekorowanie Po SWOJEMU

Dokładnie wymieszajmy składniki, a następnie nałóżmy klej pędzlem na nasz balon. Kolejną warstwą będzie papier. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie na zmianę. Przygotowaną maskę odstawiamy w ciepłe miejsce, aby nasza podstawa mogła swobodnie wyschnąć.
Po upływie kilku dni wystarczy zaznaczyć otwory na oczy oraz usta, a następnie wyciąć je przy pomocy ostrego nożyka. Na sam koniec uwalniamy inwencję twórczą i dekorujemy maskę farbkami, brokatem lub innymi artykułami dekoracyjnymi. ⭐
Jest to dość podobny sposób zbliżony do decupagu, o którym mamy artykuł na blogu.

 

 

Masa papierowa z wytłaczanek

Masę papierową możemy wykonać również z pojemników po jajkach. Do jej przygotowania przydadzą się:
wytłoczka (pojemnik) po jajkach,
150 ml kleju Vikol,
3 łyżki mąki ziemniaczanej,
1 łyżka mąki pszennej,
1 łyżka oliwki dla dzieci.

➡️ Wykonanie rozpoczynamy od porwania pojemnika na bardzo małe kawałki, które następnie zalewamy gorącą wodą. Całość przykrywamy i zostawiamy na całą noc. W kolejnym etapie dokładnie odciskamy namoczone tekturowe wytłoczki po jajkach. Dodajemy klej, skrobię ziemniaczaną i oliwkę.
Powstałą masę miksujemy mikserem przez kilka minut. Potem wyrabiamy ciasto podsypując je mąką pszenną. Tak wykonana masa papierowa z wytłaczanek idealnie sprawdzi się podczas formowania różnego rodzaju zwierzątek lub figur.

Masa Papierowa - Co Można Zrobić? WSZYSTKO

Czy masa papierowa jest trwała ❓ Oczywiście ❗️
✅ Nie dość, że jest bardzo trwała, to również elastyczna, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji opakowań, w których transportowane są różnego rodzaju produkty. Takie opakowania doskonale zabezpieczają rozmaite artykuły.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile schnie masa papierowa?

To, ile czasu potrzeba na wyschnięcie masy papierowej zależy od tego, jak bardzo mokra jest masa, jak grubo została nałożona na tworzone dzieło oraz w jakich warunkach schnie (im w pomieszczeniu jest cieplej, tym masa szybciej wyschnie). W przypadku miseczek czy wazoników mogą być to nawet 3 dni. Jeśli chcemy przyspieszyć schnięcie wyrobu, można wsadzić go bezpośrednio do piekarnika nagrzanego do 50°C z termoobiegiem.

Jak wykorzystać masę papierową?

Masa papierowa to łatwa do formowania, twardniejąca po wyschnięciu masa wykonana z papieru (gazetowego, blokowego, toaletowego) w połączeniu z wiążącym ją klejem. Tradycyjnie jest ona wykorzystywana do robienia detali biżuteryjnych, wazonów, miseczek, masek, ale i rozmaitych figurek czy ramek, które można następnie dowolnie dekorować.

Czym się różni masa papierowa od masy solnej?

Jednymi z produktów doskonale pobudzających wyobraźnię oraz kreatywność są masy plastyczne. Masa papierowa czy masa solna to produkty stosunkowo niedrogie, które w pełni pozwalają na podjęcie twórczego działania. Masa papierowa to papka wykonana z rozdrobnionego i rozmiękczonego wodą papieru. Często zawiera także substancje wiążące. Gotowa masa może zawierać także składniki uszlachetniające, takie jak: kreda czy barwnik oraz składniki konserwujące. Z kolei masa solna to produkt wykonany w głównej mierze ze składników naturalnych – soli, mąki oraz wody.