Brokatowe szaleństwo

Sypki brokat w słoiczkach, brokat w sprayu, brokatowy klej… Dostępnych opcji na sklepowych półkach jest mnóstwo, możesz wybrać dowolną z nich, ponieważ tak naprawdę wybór zależy od Twoich preferencji.
Pewnie zastanawiasz się, co można zrobić z brokatu oprócz odkurzania go z podłogi i znajdowania w każdym zakątku domu ❓ Już mówię. 😊

⭐ Bombki na choinkę, świeczniki na tealighty, słoiczki na różne przedmioty, ramki na zdjęcia czy kartki okolicznościowe. Wymieniłam tu zaledwie kilka pomysłów na wykorzystanie brokatu, ale jest ich zdecydowanie więcej. A jak nie jesteście przekonani do brokatowych bombek, to może zachęcą was bombki ozdobione metodą decoupage.
Jeśli zajmujesz się rękodziełem na co dzień, to z pewnością szybko wpadniesz na pomysł jak wykorzystać brokat. Zabawę z brokatem polecam również dla dzieci, będzie to dla nich duża frajda ❗️

 

 

Artykuły plastyczne z brokatem

➡️ Na rynku, w sklepach stacjonarnych i online jest dostępnych bardzo dużo produktów z brokatem.

✅ Najpopularniejszym z nich jest klasyczny brokat sypki w słoiczkach, do którego użycia potrzebujesz kleju, ponieważ bez tego nie przytwierdzisz brokatu do podłoża. Najlepszym klejem do klejenia brokatu będzie klej w sztyfcie lub szkolny klej w tubce.

✅ Innym rodzajem brokatu jest brokat w sprayu, który jest fajnym rozwiązaniem, ale nie polecam go dla dzieci, ponieważ mogłyby zrobić sobie krzywdę.

✅ Dla najmłodszych dedykowany jest brokat w kleju, który dostępny jest w opakowaniach zawierających kilkanaście tubek o różnych kolorach. Klej z brokatem minimalizuje bałagan oraz nie wymaga już posiadania osobnego kleju.
Wystarczy nałożyć go na wybraną powierzchnię i poczekać aż wyschnie. Zaznaczę tylko, że klej z brokatem nie zawiera bardzo dużo brokatu i na pewno nie pokryjesz powierzchni jednolitą warstwą, dlatego uważam, że jest to opcja stworzona dla dzieci i na ich potrzeby.

Brokatowy klej możesz również stworzyć sama w domu. Wystarczy sypki brokat i wodny klej. Najlepiej, jeśli klej będzie w opakowaniu, do którego bezpośrednio możesz przesypać brokat.
Jeśli takiego nie posiadasz, przenieś klej do plastikowego pojemniczka z zamknięciem. Dosyp brokatu, tyle ile chcesz, a następnie dokładnie wymieszaj. Pamiętaj, żeby trzymać pudełeczko z klejem dokładnie zamknięte, ponieważ przy dostępie do powietrza, klej wyschnie.
Taki klej z brokatem z pojemniczka można nakładać za pomocą pędzli.

✅ Dla dzieciaków polecam też brokatowe naklejki, które również robią fajne wrażenie i efekt wow, a nie wymagają innych produktów do ich użycia.

✅ Innym artykułem, o którym warto wspomnieć, jest papier kolorowy brokatowy, który świetnie nada się do wykorzystania w technice scrapbookingu, do tworzenia kartek okolicznościowych, zaproszeń czy opakowania prezentów.
Brokatowy papier jest dostępny w wersji klasycznej oraz samoprzylepnej, która znacznie ułatwi pracę.

➡️ Jak widzisz, produktów z brokatem jest naprawdę sporo, sama musisz wybrać opcję , która najbardziej jest Ci potrzebna oraz uważasz, że będzie najwygodniejsza. Oczywiście, brokat jest dostępny w wielu kolorach oraz posiada drobinki o różnej wielkości.
Często w zestawach sypkiego brokatu, dostępne są też słoiczki z błyszczącymi gwiazdeczkami, kółeczkami czy innymi wzorami.

Różne Kolory Brokatu!

Brokat znajdziesz w następujących kolorach:
⭐ czerwony,
⭐ różowy,
⭐ fioletowy,
⭐ zielony,
⭐ niebieski,
⭐ czarny,
⭐ biały
⭐ złoty
⭐ srebrny.
☝️ Są to najbardziej popularne kolory, ale z pewnością znajdziesz również inne. Brokat jest stosunkowo tani, w granicach kilku lub kilkunastu złotych znajdziesz nawet cały zestaw słoiczków z brokatem sypkim czy kleju z brokatem.

 

 

Co można zrobić z brokatu

➡️ Wiesz już, jakie produkty z brokatem są dostępne, więc teraz mogę już zająć się propozycjami na ciekawe przedmioty, które możesz ozdobić i udekorować za pomocą brokatu. Można nim na przykład udekorować książkę, notes itp. czyli wykorzystać brokat do scropbookingu.
Ozdabianie brokatem jest stosunkowo tanie oraz łatwe, jedyne co może być utrudnieniem w tej kwestii to mały bałagan, ponieważ brokat bardzo się sypie i lubi przyklejać się na różne powierzchnie i wciskać w zakamarki, dlatego postaraj się wybrać jedno miejsce, w którym będziesz pracować.

✅ Pierwszym pomysłem jaki chcę Wam podrzucić jest wazon lub słoiczek na kwiatki czy kredki lub pędzle.
Jak ozdobić butelkę lub słoik brokatem ❓ To bardzo prosta sprawa – wystarczy Ci klej i sypki brokat. Do tej aktywności możesz zaangażować dzieci, ponieważ nie ma tu nic skomplikowanego, a najmłodszym z pewnością spodoba się zabawa z brokatem.

⭐ Butelkę lub słoik musisz wcześniej przygotować i usunąć etykiety z powierzchni oraz dobrze umyć i odtłuścić. Wystarczy umycie szkła ciepłą wodą z płynem do naczyń lub mydłem i wytarcie do sucha. Jeśli posiadasz specjalny odtłuszczacz to możesz go użyć, ale nie jest to obowiązkowe.
⭐ Następnie musisz pokryć powierzchnię klejem, najlepiej wodnym, który możesz rozprowadzić za pomocą pędzelka. Kiedy klej delikatnie przyschnie, możesz zacząć nakładanie brokatu. Najlepiej robić to za pomocą pędzla lub palców. Nie polecam przesypywania brokatu bezpośrednio z opakowania, ponieważ generuje to dużo bałaganu. 😊
⭐ Kiedy nałożysz już odpowiednią ilość brokatu, a klej wyschnie, Twój wazon jest gotowy. Jeśli chcesz, możesz zaimpregnować gotową dekorację bezbarwnym sprayem. Sprawi to, że brokat nie będzie odpadał od szkła, a ozdoba zostanie z Tobą na dłużej.

Jak Zrobić Brokatowe Butelki?

✅ Innym pomysłem na wykorzystanie brokatu jest stworzenie brokatowych bombek na choinkę.
⭐ Tutaj oprócz kleju i brokatu, potrzebujesz też styropianowych form – kul, gwiazdek czy choinek, które posłużą jako bombki. Taką formę fajnie jest wcześniej pomalować farbami, które będą stanowiły bazę pod brokat. Najlepiej sprawdzą się farby akrylowe.
⭐ Po wyschnięciu farby nałóż klej w miejscach, które chcesz ozdobić brokatem, a następnie użyj brokatu. Bombki możesz utrwalać tak samo jak szkło, za pomocą bezbarwnego sprayu lub farby, może to być bezbarwna farba akrylowa.

✅ Innym pomysłem są drewniane ramki czy skrzynki ozdobione brokatem. Schemat jest taki sam jak w wyżej wymienionych propozycjach. Potrzebujesz ramki lub skrzynki, farb akrylowych oraz kleju i brokatu. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

☝️ Jak widzisz, brokatowe szaleństwo jest idealnym zajęciem dla dzieci, ponieważ nie wymaga dużej ilości produktów oraz nie jest ani trochę skomplikowane.
Oprócz świetnej zabawy, możesz stworzyć też piękne ozdoby i dekoracje, które będą niebanalną częścią wystroju w Twoim domu. A jeśli wciąż nie macie dość kreatywnych sposobów na ozdobienie domu to zapraszamy do kolejnego artykułu o tym co dzieci mogą zrobić z papieru.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak wykorzystać ozdoby brokatowe w domu?

Szklane wazony z butelek mogą śmiało posłużyć jako wazon na kwiatki. Brokatowe słoiki świetnie sprawdzą się jako stojak na kredki czy pędzle do makijażu. Drewniane pudełka ozdobione brokatem będą świetnym pojemnikiem na drobiazgi, biżuterię czy przyprawy.

Jak dbać o ozdoby z brokatu?

Najlepiej jeśli gotową ozdobę zaimpregnujesz za pomocą bezbarwnego lakieru akrylowego lub bezbarwnej farby. Może to być farba płynna lub spray.

Jak zachęcić dziecko do robienia ozdób z brokatu?

Myślę, że większość dzieci uwielbia brokat i tworzenie takich ozdób będzie dla nich dużą frajdą i fajną zabawą, do której raczej nie trzeba ich długo namawiać.