Malowanie plasteliną, czyli kreatywno-kolorowy zawrót głowy

➡️ Plastelina dla dzieci została wynaleziona w 1880 roku, jednak powstanie jej prototypu przypisuje się Williamowi Harbutowi - rzeźbiarzowi, który nieustannie poszukiwał materiału plastycznego o właściwościach zbliżonych do gliny (z uwzględnieniem możliwości wielokrotnego użycia).

➡️ Jest to bardzo pożyteczny materiał, a ponadto dość tani i łatwo dostępny w sprzedaży.
Masa plastelina może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Zabawy z użyciem plasteliny pobudzają kreatywność i pozwalają na rozwój wyobraźni. ⭐

 

 

Malowanie portretowe

🎨 Malowanie plasteliną to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowej pracy plastycznej – najczęściej w formie portretowej.
Doskonale wiemy, że ta tradycyjna masa plastyczna wykorzystywana jest w głównej mierze jako materiał do modelowania określonych (zazwyczaj niewielkich) form przestrzennych.

✅ Istnieje jednak bardzo ciekawa technika plastyczna dla dzieci, która nazywana jest malowaniem plasteliną. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozcieranie materiału o papier. Tworzone w ten sposób dzieła powstają poprzez pozostawanie na kartce kolorowych śladów, które wybijają się z plasteliny.
Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju masy plastyczne, a możliwość pracy z nimi to doskonałe ćwiczenie dla rozwoju motoryki małej oraz w odniesieniu do zabaw sensorycznych.

🎨 Karty pracy do wyklejania plasteliną pomogą w tworzeniu malowidła portretowego. Dzięki nim możemy liczyć na gotowe wzory – np. kontury twarzy, które pozwolą na dokładniejsze działanie.
Zanim rozpoczniemy nasze malowanie-wyklejanie z plasteliny, warto przygotować sobie określone kolory masy plastycznej i uformować elementy takie, jak: wałeczki, kuleczki oraz owalne placki.

Obrazem z Plasteliną - Kreatywna Zabawa dla Maluchów

✅ Tutaj idealnie sprawdzą się resztki plastelinowe, które bardzo często pozostają po innych zabawach. Wykorzystując je, pozytywnie wpłyniemy na ekologię, ucząc dzieci nie tylko obcowania z recyklingiem, ale i z oszczędnościami.

Szablon do wyklejania plasteliną możemy również stworzyć razem z pociechą, szkicując określone kształty. Warto posiadać taki zeszyt, gdyż poszczególne elementy przydatne podczas tworzenia portretu, można odpowiednio podzielić.
Przykładowo – na jednej kartce można narysować oczy, a na drugiej usta, czy uszy. Pozwoli to na oswojenie dziecka z poszczególnymi kształtami, ułatwiając późniejsze tworzenie portretowe.

 

 

Malowanie bezpośrednio po plastelinie

➡️ Oprócz techniki malowania plasteliną, możemy rozwinąć kreatywność naszych dzieci poprzez wprowadzenie zajęć, w których podstawowym zadaniem będzie stworzenie obrazka z plasteliny, który utrwalony zostanie farbami oraz… lakierem do włosów!
Prace z plasteliny dla dzieci można śmiało oprawić, tworząc ciekawą dekorację ścienną w mieszkaniu – np. w pokoju dziecięcym.

Materiały, które przydadzą się do stworzenia takiego nietypowego obrazka, to:
plastelina – najlepsza będzie przezroczysta, biała lub w jaśniejszych, pastelowych kolorach;
farby plakatowe o dużej gęstości;
kartka z bloku technicznego;
lakier do włosów;
pędzelki – najlepiej mieć przynajmniej dwa – z węższym oraz z szerszym włosiem.

✅ Pracę plastyczną rozpoczynamy od rozprowadzenia plasteliny na kartce z bloku technicznego w taki sposób, aby pokryć nią całą białą powierzchnię. W tym wypadku kolor plasteliny nie ma większego znaczenia.
Następnie z przygotowanej plasteliny formujemy cienkie wałki, placki lub kuleczki, przyczepiając je do przygotowanej wcześniej kartki i układając określony wzór np. lalki z plasteliny lub drzewo z plasteliny.

✅ Kolejnym krokiem będzie malowanie farbami. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie rozcieńczać plakatówek, ponieważ będą spływały z powierzchni plasteliny, a nie zasychały na niej.
Czasami jednak zdarza się, że farby plakatowe są zbyt gęste – wtedy możemy je delikatnie rozcieńczyć, ale tylko wodą z odrobiną mydła.

✅ Po pomalowaniu plasteliny, zostawiamy obrazek do wyschnięcia, a na samym końcu spryskujemy pracę plastyczną lakierem do włosów celem utrwalenia. Możemy również po nałożeniu farby, spryskać dzieło brokatem, który dodatkowo wyeksponuje stworzoną pracę plastyczną.

 

 

Malowanie plasteliną na szkle

⭐ Kolejną wartą uwagi propozycją na malowanie z wykorzystaniem plasteliny, będzie wyklejanie i rozcieranie plasteliny bezpośrednio na szkle. Można użyć do tego niewielkiego słoika lub stare lustro z podstawką.
Powstałe dzieło można bez problemu wykorzystać jako dekorację. Rozcieranie plasteliny po szkle pobudza określone bodźce.

Malowanie Plasteliną po Szklanej Powierzchni

⭐ Przede wszystkim ćwiczy paluszki, a także oswaja z teksturą, pobudza wyobraźnię oraz trenuje dziecięcą cierpliwość. Poza tym malowanie plasteliną na szkle spełnia istotne funkcje w rozwoju psychomotorycznym każdego dziecka.
Pomaga formować wyobrażenia dotyczące rzeczywistości oraz kształci określone ruchy – od zgrubnych do tych znacznie bardziej precyzyjnych.

 

 

Wyklejanie kropek z plasteliny

Wyklejanie kropek z plasteliny na gotowym szkicowniku lub szablonie stanowi doskonałą aktywność motoryczno-sensoryczną dla dzieci – niezależnie od wieku. Takie zabawy są jedną z ulubionych form pośród wszystkich ćwiczeń manualnych, które są szczególnie popularne w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Wykorzystując plastelinę, którą najpierw należy uformować w niewielką kulkę, a następnie nakleić w wyznaczonej na szablonie kropce, uczymy dziecko kształtowania płynności ruchowej ze szczególnym uwzględnieniem przedramienia, dłoni oraz paluszków.

☝️ Takie wyklejanie wpływa pozytywnie na koordynację ruchów ręki, a przede wszystkim ćwiczy tzw. ruch i chwyt pęsetkowy, czyli siłę oraz sprawność palców. Takie ćwiczenia doskonale sprawdzają się w zajęciach terapeutycznych motoryki małej.

✅ Ponadto wyklejanie takich kropek jest aktywnością przygotowującą do nauki pisania. Chwyt pęsetkowy pojawia się już w 8-9 miesiącu życia dziecka.
Jest to ruch polegający na trzymaniu określonego przedmiotu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Z kolei palce: środkowy, serdeczny i mały są zgięte i umożliwiają właściwą stabilizację chwytu.

Wyklejanie Plasteliny w Wyznaczone Miejsce

➡️ Sztuka malowania plasteliną staje się również popularna w świecie profesjonalnych artystów-plastyków, którzy cenią sobie poznawanie nowych form działania. Dostępne są specjalne kursy, przygotowujące do tego rodzaju techniki malowania.
Podczas takiego kursu można zagłębić się w rozróżnienie ciepłych oraz zimnych kolorów, aby wzbogacić wiedzę o palecie barw, z jaką będzie się pracowało.

✅ Ponadto zajęcia takie obejmują poznanie przykładowych technik malowania plasteliną, czy techniki mieszania i nakładania – tak, aby plastelina nie utraciła swoich pierwotnych właściwości.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaka jest najlepsza plastelina do malowania?

Najlepsza do malowania będzie plastelina biała, w pastelowych kolorach lub bezbarwna. Sprawdzi się ona przede wszystkim do tworzenia wzorów lub postaci, które po uformowaniu można dowolnie pomalować farbami plakatowymi. Najlepsza plastelina nie będzie brudziła rąk. Powinna być również w pełni nietoksyczna. Na rynku dostępne są modele, które można zabarwiać również farbami wodnymi, akwarelami, a także flamastrami i markerami.

Co zrobić, żeby utrwalić dzieło wykonane z plasteliny?

Jeżeli po zakończeniu prac z plasteliną chcemy, aby nasza figurka wytrzymała w nienagannym stanie nieco dłużej, możemy włożyć gotową masę plastyczną do lodówki, a najlepiej do zamrażalnika na około 2-3 godziny. Innym, równie dobrym sposobem jest trzymanie plasteliny w bardzo zimnej wodzie do momentu jej stwardnienia – tutaj najlepiej sprawdzi się woda z lodem. Taką kąpiel można bez problemu przygotować w domowej misce.

Czym się różni plastelina od ciastoliny?

Ciastolina to masa plastyczna, która swoją strukturą przypomina znaną i popularną plastelinę. Jest ona jednak znacznie bardziej elastyczna. Doskonale nadaje się do zabawy z różnymi foremkami do nadawania ciekawych kształtów. Ciastolina musi być przechowywana w zamkniętym pojemniku, ponieważ szybko wysycha, przez co drastycznie skraca się jej żywotność. Ciastoliny nie trzeba zmiękczać przed zabawą tak jak plasteliny, ponieważ jest plastyczna przez cały czas. Podobnie jak dobrej jakości plastelina, ciastolina nie brudzi rąk, co znacznie ułatwia zabawę oraz lepienie.