Dziecięce DIY - kreatywne propozycje

➡️ W dziecięcym świecie określenie idei DIY, jest ściśle powiązane z samodzielnym wykonywaniem różnorodnych przedmiotów, w tym kolorowych dekoracji.
Rzeczy powstające przy wykorzystaniu dziecięcych rączek prezentują się w większości przypadków niezwykle oryginalnie. Są to wyjątkowe egzemplarze, które mogą posłużyć m.in. podczas treningów i zajęć plastycznych – zarówno w domu, jak i w placówkach edukacyjnych.

⭐ Prace ręczne zgodne z ideologią „Zrób to sam” pozwalają na uwolnienie kreatywności oraz pobudzenie wyobraźni, rozwijając talenty plastyczne u najmłodszych.

 

 

Makaronowe laurki

➡️ Jednym z ciekawszych sposobów na fajną dekorację lub formę prezentu jest stworzenie własnej, personalizowanej laurki bądź kartki ozdobnej, którą będzie można oprawić w ramkę i powiesić np. na ścianie.
Wykonanie takiej dekoracji jest stosunkowo proste, a jednym ze składników służących za element ozdobny mogą być… kokardki makaronowe.

Aby przygotować taką formę dekoracji DIY, potrzebne będą:
kolorowa kartka z bloku – najlepiej z bloku technicznego;
makaronowe kokardki;
farby plakatowe lub brokat ozdobny do papieru;
pędzelek do malowania;
mocny klej do papieru i materiałów;
wstążki, cyrkonie lub inne elementy dekoracyjne.

Makaronowe Laurki! Ciekawy Pomysł na Kartkę

Jak zrobić laurkę makaronową krok po kroku ❓
⭐ Po pierwsze kokardki z makaronu malujemy plakatówkami lub dekorujemy brokatem i czekamy, aż wszystko wyschnie. Następnie kartkę papieru kolorowego z bloku składamy na pół, ponieważ będzie to baza naszej kartki/laurki.

⭐ Kolejno wszystkie elementy przyklejamy mocnym klejem do naszej bazy. Ułożenie kompozycji to kwestia wyobraźni oraz kreatywności. Z kokardek oraz pozostałych elementów dekoracyjnych możemy stworzyć dowolny obrazek.
Tak zrobiona ozdoba z makaronu wygląda bardzo oryginalnie. Wśród wielu różnych kompozycji znajdują się bukiety kwiatów lub forma makaronowej ramki na zdjęcie.

☝️ Oczywiście możemy zaproponować dziecku inne rodzaje makaronów np. muszelki lub pióra (penne), które będą idealne do stworzenia choinki na papierze.

 

 

Skarpetkowe ludziki

✅ W każdym domu znajdziemy zużyte, sprane skarpety, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci… Jeśli mamy małe dzieci, to warto dać tym przedmiotom drugie życie, tworząc z nich skarpetkowe ludziki.
Jak wygląda opis skarpetek, które będą idealne do tego rodzaju DIY ❓ Przede wszystkim istotą jest materiał – im skarpetka grubsza, tym lepiej. Kolor nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ w każdej chwili dziecko może ubarwić materiał zgodnie z upodobaniami.

✅ Aby urozmaicić tworzenie skarpetkowych ludzików, warto pomóc maluchowi i np. stworzyć oczy z kolorowych guzików, przyszywając je nitką do powierzchni bawełnianego materiału.
Do ozdobienia postaci można również zastosować aplikacje dekoracyjne oraz dekoracje dżety do przyszycia. Z tak przygotowanych pacynek możemy stworzyć domowy teatrzyk.

☝️ Wspólne przedstawienie to niekończąca się kopalnia koncepcji na nietuzinkową zabawę. Skarpetkowe laleczki mogą przedstawiać np. ulubione postacie z bajek.
Postawmy na improwizację lub pokazujmy historie wymyślone przez samego dzieciaczka. Tutaj ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

 

 

Lepienie z mas plastycznych

➡️ Lepienie z gliny dla dzieci, z plasteliny bądź masy solnej jest doskonałym sposobem na rozwój motoryki małej. Czasami wystarczy jedynie odrobina mąki, wody oraz soli, żeby poćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową z maluchem przez nieco dłuższy czas.
Takie zajęcia plastyczne w formie DIY pozwolą mu samodzielnie wyrobić masę – już ten podstawowy etap pozwoli na trening małych rączek, a także przyniesie wiele radości.

Ugniatanie Masy Solnej - Rozówj Zdolności Motorycznych

✅ Warto zaznaczyć, że szczególnie glina jest naturalnym, bardzo plastycznym oraz przyjaznym materiałem dla dzieci. Kiedy maluchy odkrywają możliwości plastyczne drzemiące w glinie, rozpoczynają tworzenie niesamowitych przedmiotów i rzeźb, pobudzając wyobraźnię i kreatywność.
Jest to doskonały sposób na zaspokojenie emocji oraz wartościowe spożytkowanie nadmiaru energii drzemiącej w każdym dziecku.

✅ Jeżeli dziecko ma problemy ze sprawnością manualną, to glina idealnie nadaje się do wyćwiczenia sprawności dłoni i paluszków w taki sposób, aby przygotować każdego maluszka do nauki pisania.
Poszczególne etapy pracy sprawiają, że dziecko rozwija się nie tylko pod względem manualnym i twórczym, ale również czerpie ogromną satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

 

 

Papierowe DIY

➡️ Papier to jeden z ulubionych materiałów, które preferują dzieci. Mogą wykorzystać go do malowania na nim kredkami, mazakami, farbkami, jak i również przyklejać do niego naklejki, czy wycinać różnorodne kształty.
W sklepach dostępny mamy nawet sztywny papier do rysowania, który sprawdzi się szczególnie w przypadku małych dzieci, ponieważ to właśnie one bardzo energicznie wykonują swoje prace plastyczne poprzez gwałtowane pocieranie kredkami.

🐞 Biedronka z papieru to kolejna propozycja, która pozwoli nie tylko na ciekawą zabawę, ale i trening znajomości kolorów, kształtów oraz uwolnienie wyobraźni oraz kreatywności.
Taką biedronkę możemy wykonać również w formie przestrzennej, wspomagając się tułowiem w formie rolki z papieru toaletowego.

⭐ Ciekawą alternatywą jest również wykorzystanie papierowych talerzyków, które znane są przede wszystkim z grillowania. Wystarczy pomalować jednorazowy talerzyk farbką a następnie nakleić poszczególne elementy wycięte z kolorowego bloku.
Mogą być to kropeczki, oczka lub skrzydełka. I voilà, gotowe❗️

 

 

Girlanda DIY

Girlanda papierowa przyda się nie tylko w karnawale. Doskonale sprawdzi się również podczas dekoracji pomieszczenia na urodziny, ozdobienia pokoju dziecięcego czy letniego garden party.
Można wykonać ją zarówno z krepy, jak i gładkiej bibuły. Materiał bazowy składamy na 2, 4 lub 6 części. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz od tego, jakiej grubości mają być pompony.

DIY Girlanda z Papieru - Super Pomysł na Ozdobę

✅ Następnie boki bibuły przecinamy z dwóch stron i składamy ją na pół. Kolejnym krokiem jest cięcie na paski. Należy pamiętać, aby dobrze złożoną krawędź, przykryć cięższym przedmiotem, co ułatwi nam „paskowanie”.
Następnie ponownie rozkładamy bibułę i składamy jej środek poprzez ciasne zawinięcie do środka. Kolejny krok to ciasne skręcenie samego środka bibuły oraz stworzenie pętelki (część taśmy połączy nam powstały pompon).

⭐ Kilkukrotne powtórzenie tej czynności pozwoli na sam koniec nawinąć papierowe pompony na sznurek i stworzyć w ten sposób papierową girlandę.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Na czym polega rozwój motoryki małej u dzieci?

Aktywności z zakresu motoryki małej pobudzane są w głównej mierze poprzez naśladowanie, percepcję, motorykę dużą oraz najważniejsze – koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko w 3. roku życia potrafi wykonać już pewne precyzyjne ruchy dłońmi – np. wrzucać monety do skarbonki, czy nakładać zabawkowe krążki na pałąk.

Jak w sposób interesujący prowadzić zajęcia z dziećmi?

Najważniejsze, aby przekazywane tematy były ważne dla rozwoju, a ogólna wiedza spójna i przekazywana w sposób nieprzerwany. Pamiętajmy, że zajęcia będą efektywne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przekazywana wiedza będzie również użyteczna. Jest to szczególnie istotne podczas zajęć plastycznych dla dzieci, które uczą się nie tylko kreatywności, ale również prawidłowości ruchowej.

Czym jest tworzenie na kamieniu wśród dzieci?

Tworzenie różnorodnych i różnotematycznych obrazów za pomocą flamastrów lub farb na kamieniach niezwykle pozytywnie oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię, dzięki czemu bardzo często powstają z tego wyjątkowe dzieła. Wykorzystywanie innych materiałów do twórczości niż tylko kartka papieru to zawsze doskonały pomysł na rozrywkę.