Zabawki handmade dla kreatywnych

➡️ Zarówno zabawki na podwórko dla dzieci, jak i te, które robią furorę w zaciszu domowym, powinny być odpowiednio dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Coraz częściej ważna staje się również ich ekologiczność.
Dobór właściwej zabawki to pewnego rodzaju proces. Na samym początku należy zastanowić się nad określonym celem zakupu takiego akcesorium. Dobra zabawka to przede wszystkim taka, która pobudzać będzie do aktywności.

✅ Zabawki produkowane masowo – w szczególności te nadmiernie interaktywne, zazwyczaj dostarczają dziecku gotowych rozwiązań i czynią je zbyt biernym. Najlepszymi zabawkami są te, które poprzez zabawę uczą i rozwijają zdolności malucha. 👶
Idealnie dobrana zabawka doskonali logiczne i przestrzenne myślenie, koordynację wzrokowo-ruchową, kreatywność, jak i również zdolności werbalne.Im prostsza w budowie i obsłudze zabawka, tym bardziej pobudza do aktywności. Idealnym przykładem będą tutaj drewniane klocki.

✅ Coraz większą popularnością cieszą się zabawki wykonane własnoręcznie. Przykładowo – niemowlę nie jest w stanie skupić swojej uwagi przez dłuższy czas na jednym przedmiocie. Nie zawsze kontroluje swoje ruchy, a świat poznaje poprzez poszczególne zmysły.
Warto zatem dobierać zabawki o wyrazistych kolorach, które łatwo przykują dziecięcą uwagę. Z kolei nieco starsze dzieci, które potrafią się już samodzielnie poruszać, są w stanie bardzo szybko przetestować wytrzymałość swoich zabawek.

☝️ Ważne jest, aby miały one różnorodne kształty oraz faktury. Warto zwrócić również uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Preferowane są te naturalne i ekologiczne.

 

 

Drewniane zabawki do ciągania

Zabawki na sznurku to niepozorne drobiazgi, które mogą w pewnym stopniu odmienić życie każdego dziecka. Rodzice maluchów bardzo często martwią się, czy ich pociechy mają wystarczająco dużo ruchu. 👶
Stabilny pchacz dla dziecka pozwala na aktywną formę rozrywki zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Maluch bawiąc się taką zabawką na sznurku, ćwiczy jednocześnie swoje zdolności motoryczne, równowagę oraz koordynację.

Zabawka na Sznurku - Ponadczasowy Hit

✅ Te drewniane zabawki pozwalają w naturalny sposób pobudzać dziecko do podstawowej aktywności fizycznej. W sklepach coraz częściej możemy znaleźć tego rodzaju akcesoria dla dzieci.
Najczęściej są one wykonane ze sklejki drewnianej, farb akrylowych oraz bawełnianego sznurka – do ciągnięcia lub drewnianego kijka – do pchania. Szczególnym uznaniem cieszy się wśród tego modelu zabawek drewno bukowe. Popularne modele to koniki oraz kaczuszki, a także kotki i baranki. 🐴

 

 

Zgadywanki sensoryczne

Zgadywanka sensoryczna to kolejna ciekawa propozycja wśród zabawek handmade. To pewnego rodzaju pomoc, w której główną rolę odgrywa zmysł dotyku.
Na czym polega zabawa ❓ Do woreczka, który odpinany jest na specjalnie dołączony rzep, wkłada się przedmioty, różniące się wielkością, kształtem lub fakturą. Zadaniem dziecka jest włożenie rączek w wyznaczone otwory i określenie za pomocą dotyku, co właśnie zostało wylosowane.

⭐ Zabawki sensoryczne mogą oddziaływać nie tylko na dotyk, ale również na słuch oraz wzrok dziecka.
Popularne kostki sensoryczne oraz książeczki wyprodukowane z materiałów o różnorodnej fakturze – szorstkie, puchate, gładkie, miękki czy śliskie, do których bardzo często dołączone są plastikowe gryzaki, bezpieczne a’la lusterka, to doskonałe przykłady zabawek oddziałujących w głównej mierze na dotyk, które doskonale sprawdzą się w przypadku najmłodszych dzieci. ✅

➡️ Dla tych nieco starszych, warto zorganizować masy plastyczne – np. domowe gniotki lub własnoręcznie wykonaną masę solną.

 

 

Domowy gniotek

Gniotek to doskonała atrakcja dla dzieci w różnym wieku. Aby wykonać go własnoręcznie, wystarczy kilka podstawowych składników i akcesoriów, w tym: mąka ziemniaczana, balonik, butelka, kawałek wstążki lub sznurka, flamaster, nożyczki oraz łyżeczka.
Do tworzenia domowego gniotka możemy zaangażować również malucha. Na samym początku przesypujemy mąkę ziemniaczaną do butelki za pomocą  łyżeczki – i na tym etapie już warto zaangażować dziecko, które jednocześnie ćwiczyć będzie rączkę oraz równowagę, precyzję i koordynację. 👶

Gniotek do Zrobienia w Domu

✅ Następnie tniemy sznurek/wstążkę na kawałki i nadmuchujemy balon, lekko skręcając końcówkę, aby powietrze nie wydostało się z balonika. Kolejnym krokiem będzie nałożenie balonika na butelkę, która wypełniona została mąką.
Teraz odwracamy butelkę i przesypujemy mąkę bezpośrednio do wnętrza balonika. Jednym z ostatnich etapów będzie zdjęcie balonika z butelki i wypuszczenie większości powietrza. ⭐

☝️ Ostatnim krokiem jest mocne zawiązanie końcówki i ozdobienie sznureczkami lub wstążkami naszego gniotka. Najczęściej flamastrem domalowuje się jeszcze uśmiechniętą buźkę.

 

 

Domowa masa solna do modelowania

Domowa masa solna to doskonały sposób na sprawne ćwiczenie motoryki małej. Ponadto idealnie kształtuje ona precyzję ruchów, koordynację oko-ręka oraz odpowiednie napięcie mięśniowe.
Przepis na domową masę solną jest banalnie prosty: sól, mąkę oraz wodę (najlepiej przegotowaną) wystarczy połączyć w odpowiednich proporcjach. Masa solna bardzo wolno schnie, dlatego świetnie nadaje się do lepienia kształtów i figurek z dziećmi, które często potrzebują nieco więcej czasu na zabawę z tego rodzaju masą plastyczną. ✅

⭐ Pamiętajmy, aby zawsze stosować proporcje 2:1 (jeżeli chodzi o mąkę i sól). Do szklanki mąki dodajemy zawsze pół szklanki soli, a na dwie szklanki mąki - jedną szklankę soli.
Masa solna nazywana jest również naturalną plasteliną, ponieważ ma podobne właściwości, a do tego jest w pełni nietoksyczna, zatem bezpieczna dla dzieci. 🧒

➡️ Najczęściej ten rodzaj masy plastycznej maluje się lub dekoruje już po jej wyschnięciu, jednak można zrobić to jeszcze przed połączeniem poszczególnych składników.
Do zabarwienia masy solnej możemy wykorzystać np. barwniki spożywcze, jak i również przyprawy w proszku, takie jak: kurkuma, kakao czy papryka.

 

 

Maskotki szydełkowe

Szydełkowe maskotki stały się absolutnym bestsellerem na rynku ekologicznych pluszaków. Dzieci uwielbiają barwne, przyjazne oczom maskotki. Polecamy te wykonane z bawełnianego kordonka z wypełnieniem w postaci silikonowej kulki lub kulek.
Do łask wraca szczególnie duża lalka na szydełku. Ciekawe są modele w stylu Amigurumi. Są to pluszaki robione na szydełku lub drutach techniką rękodzielniczą. Jej nazwa pochodzi z Japonii i składa się z dwóch wyrazów. 👧

Pluszak na Szydełku - Śliczna Maskotka!

✅ Początkowe „Ami” oznacza rzecz wykonaną na szydełku, a „gurumi” to forma wypchanej lalki. Poszczególne części danej zabawki wykonuje się osobno, a na sam koniec łączy się gotowe elementy w jedno, wypełniając je wcześniej miękkim tworzywem antyalergicznym.
Podstawowym kształtem, jaki towarzyszy tej technice, jest kula, z której powstają najważniejsze części pluszaka. Modyfikacji dokonuje się za pomocą specjalnych haftów, zwiększając lub zmniejszając liczbę oczek ❗️

☝️ Kulę tworzy się spiralnie, nie zamykając tzw. rzędów. Ręczna produkcja szydełkowej zabawki wymaga w głównej mierze cierpliwości oraz czasu. Można także pomóc dziecku w tworzeniu różnych DIY dla dzieci.

 

 

Guzikowy sorter

Nawlekanka drewniana to nie tylko estetyczna forma zabawki edukacyjnej z gatunku handmade, ale również nieoceniona pomoc, która wspiera rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.
Guzikowy sorter służy nauce kolorów, nauce liczenia, rozwija motorykę małą oraz pomaga w treningu wyobraźni. Każdy guzik w takim zestawie różni się od siebie wielkością oraz kolorystyką. Można je nawlekać, układać z nich piramidę, a także liczyć i układać według danego wzoru.

⭐ Taka forma zabawki będzie również doskonałą dekoracją pokoju dziecięcego. Podobnie działa sorter kolorów w zestawie z kulkami. Zadaniem dziecka jest tutaj dopasowanie danej kulki do odpowiedniego otworu. ✅
We wgłębieniu każdego takiego sortera znajduje się podkładka filcowa w dedykowanym kolorze. Należy podkreślić, że częste wykonywanie aktywności, do których dziecko musi korzystać z ruchów swoich dłoni, pozytywnie oddziałuje na usprawnianie motoryki małej w codziennym życiu, co przekłada się na dalszy rozwój.

➡️ Jednak nie bez znaczenia jest przy tym kondycja fizyczna całego ciała dziecka. Już sama duża motoryka ma wpływ na zręczność każdego malucha. Zatem jeżeli nie jest ona właściwie zsynchronizowana, to sprawność rąk i paluszków będzie zaburzona.
I to właśnie m.in. poprzez zabawy w sortowanie, dziecko ma możliwość kształtowania swoich umiejętności motorycznych oraz treningu zdolności zręcznościowych.

Sorter - Rozwój Umiejetności

✅ Sprawność dłoni i palców warto kształtować już od najmłodszych lat, aby zapewnić małej motoryce dziecka jak najkorzystniejszy, najlepszy rozwój.
Szczególnie, że dotyczy ona umiejętności, których maluch dopiero zaczyna się uczyć i potrzebuje nieco czasu, aby zdobyć w nich pewną wprawę.

✅ Dla nieco starszych dzieci ciekawymi ćwiczeniami mogą być zabawy w domowej kuchni. Do jednej można wykorzystać suche produkty, takie jak: makaron lub fasola, które dziecko będzie musiało posegregować do wybranych przez nas opakowań.

☝️ Inną propozycją jest zabawa w przelewanie wody – np. ze szklanki do kubka i odwrotnie. Doskonałym ćwiczeniem małej motoryki jest również nawlekanie (guzikowy sorter można tutaj zastąpić tym, co mamy akurat pod ręką w domu). ✅
Uczy to dziecko właściwej koordynacji ruchowej na poziomie oko-ręka. Można wykorzystać tutaj m.in. suchy makaron – najlepszy będzie penne (rurki) oraz tasiemkę, wstążkę lub sznurówkę.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie uniwersalne zabawki wybrać dla dziecka?

Klocki to zawsze dobry wybór na uniwersalną zabawkę dla dziecka. Nadają się one idealnie nie tylko dla chłopca, ale również dla dziewczynki – dzieci odpowiednio zachęcone - z przyjemnością się nimi pobawią i zbudują z nich coś niespodziewanego i nieoczywistego. To właśnie budowanie, projektowanie i planowanie są zajęciami bardzo kreatywnymi. Rozwijają nie tylko wyobraźnię, ale również kształtują zmysł przestrzenny i zdolności psychoruchowe (jest to odpowiednia zabawa nawet dla malców, które dopiero uczą się chwytać przedmioty w ręce). Na rynku mamy mnóstwo rodzajów klocków, zatem każdy znajdzie coś, co skradnie dziecięce serce. Dla najmłodszych odpowiednie będą duże klocki drewniane. Możemy zakupić nawet takie z rysunkami, różnobarwnie malowane, z liczbami i literkami bądź symbolami, które każde dziecko powinno poznawać od małego (sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, znaki matematyczne, nuty itp.). Zabawa nimi ma wymiar edukacyjny nie tylko w zakresie ruchowym, ale również intelektualnym. W przypadku nieco starszych dzieci sprawdzą się klasyczne klocki Lego.

Na czym polega zabawa sensoryczna w smaki?

Wystarczy, że na dużej tacy lub desce umieścimy np. 3 talerzyki (mogą być to papierowe, kolorowe talerzyki jednorazowe z postaciami z bajek). Z kolei na innym talerzu rozłożymy produkty o różnych, ale zdecydowanych, charakterystycznych smakach: słone, kwaśne i słodkie. Następnie zasłaniamy sobie oczy, kiedy nasze dziecko siedzi obok i mówimy: sprawdzę języczkiem, jaki to ma smak: słony, słodki, a może kwaśny. Teraz próbujemy wszystkiego po kolei i stwierdzamy: to jest słone/kwaśne/słodkie, a potem odkładamy dany pokarm na tacę w następujący sposób: słone po lewej stronie, kwaśne na środku, a słodkie po prawej. Na koniec, po prezentacji całej zabawy, zapraszamy dziecko do udziału w „smakach”.

Czym można zastąpić masę solną?

Masa porcelanowa to doskonały zamiennik dla masy solnej. Jest niezwykle efektowna i prosta w wykonaniu. To masa plastyczna do produkcji rozmaitych dekoracji i ozdób. Nie trzeba jej wypiekać w piekarniku, jak to często robią niektórzy w przypadku masy solnej, a barwą, delikatnością i przenikalnością światła przypomina ona prawdziwą porcelanę. Do wykonania masy porcelanowej potrzebujemy: jedną porcję kleju Wikol, porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Mąkę ziemniaczaną w przepisie możemy zamienić na sodę oczyszczoną, a oliwkę możemy zastąpić oliwą. Należy jednak pamiętać, że masa plastyczna po obróbce będzie schła dużo dłużej, a do tego będzie miała chropowatą powierzchnię. Gotowe dekoracje wykonane z masy porcelanowej można suszyć na zwykłej kartce papieru lub podkładce przez około 24 godziny. Ozdabianie figurek zależne jest już od wyobraźni. Można do tego celu użyć zarówno farbek, jak i brokatu lub innych elementów.