Kilka słów o żywicy epoksydowej

➡️ Polska żywica epoksydowa to dość uniwersalny materiał, który można wykorzystać zarówno podczas prac budowlano-remontowych, jak i do tworzenia niepowtarzalnej biżuterii. Przyda się na wyłożenie posadzki, wykończenie mebli lub jako impregnat do uszczelniania oraz utrwalania różnego rodzaju powierzchni. ⭐
Podłogi wykonane z tej formy żywicy są bardzo trwałe i mają antypoślizgową powierzchnię, a meble wyglądają interesująco i są ciekawym dopełnieniem w każdej aranżacji wnętrza.

Żywica epoksydowa jest syntetycznym tworzywem dwuskładnikowym. Jest to materiał, który powstaje z transparentnej żywicy oraz utwardzacza.
Kiedy obie substancje wchodzą ze sobą w reakcję, to koniec końców twardnieją, tworząc jednolitą masę. Warto pamiętać o zastosowaniu odpowiednich do tego procesu proporcji ❗️

☝️ Powstała konsystencja zastyga i nadaje się do użytku lub dalszej obróbki. Poprzez swoje unikalne właściwości, żywica ta doskonale sprawdza się w branży jubilerskiej.
Największym atutem żywicy epoksydowej jest łatwość i dowolność w formowaniu poszczególnych kształtów oraz prostota w łączeniu jej z innymi elementami.

 

 

Biżuteria z żywicy epoksydowej – najważniejsze atuty

➡️ Biżuteria z kwiatami w żywicy stała się absolutnym bestsellerem na rynku ręcznie tworzonych wyrobów jubilerskich. Niepodważalnym atutem żywicy epoksydowej jest możliwość eksperymentowania z tym, co może znaleźć się w jej wnętrzu. 🌺
Aby ręcznie wyprodukować naprawdę oryginalny i niepowtarzalny przedmiot, możemy umieszczać w niej rozmaite elementy – zatopić pąki kwiatowe, nasiona, listki lub kryształki bądź inne formy komponentów w formie koniczynki lub innego wybranego przez nas kształtu.

✅ Ostateczna postać biżuterii z żywicy epoksydowej zawsze będzie unikalna, pozwalając na wyróżnienie się wśród standardowych form jubilerskich. Planując tworzenie biżuteryjnych ozdób z żywicy oraz kwiatów, należy wcześniej pamiętać o ich odpowiednim wysuszeniu.
Dlaczego jest to tak ważne ❓ Ponieważ świeże kwiaty tracą swój intensywny kolor i mogą zmieniać nieco kształt.

Biżuteria z Żywicy - Zanurzone Wysuszone Kwiaty

☝️ Procesy te wynikają z zachodzących reakcji chemicznych w strukturze kwiatowej. Każde kwiaty najlepiej jest suszyć przynajmniej kilka dni – np. wkładając je pomiędzy kartki zeszytu lub książki i pozostawić w temperaturze pokojowej, z dala od wilgoci.

 

 

Tworzenie biżuterii z żywicy krok po kroku

➡️ Na samym początku musimy wymieszać żywicę epoksydową z utwardzaczem, który możemy zakupić w każdym sklepie oferującym akcesoria do tworzenia rękodzieła. Ważne są tutaj odpowiednie proporcje, o których była już mowa powyżej. 🌺
Pamiętajmy, że każda żywica jest inna, zatem zanim przystąpimy do tworzenia mieszanki, konieczne jest sprawdzenie informacji, znajdujących się na każdym opakowaniu. W celu precyzyjnego odmierzenia odpowiednich ilości, warto wyposażyć się w strzykawki jednorazowe.

Podczas intensywnego mieszania żywicy epoksydowej i utwardzacza bardzo często dochodzi do powstawania pęcherzyków powietrza, które wpływają na końcową estetykę ozdoby. Warto zatem pozbyć się ich zanim przystąpimy do kolejnego etapu.
Pierwszym sposobem jest włożenie pojemnika z żywicą na kilka minut do miski z ciepłą wodą. Dzięki temu bąbelki wypłyną na powierzchnię. Drugim sposobem jest z kolei użycie wykałaczki i przesuwanie jej po bąbelkach powietrza tak, aby te wydostały się na wierzch. 

Kolejnym etapem przy tworzeniu modeli biżuteria z żywicy, jest odlanie części masy epoksydowej do foremki z tworzywa silikonowego i ułożenie w jej wnętrzu wybranych przez nas kwiatów. Tutaj pojawiają się dwie możliwości wykonania.
Pierwsza polega na tym, że zalewamy włożone kwiaty od razu w całości – ta metoda sprawia, że kwiaty mogą wypłynąć na wierzch. Druga propozycja polega na zalaniu kwiatów żywicą tylko w pewnej części i odczekaniu na zastygnięcie, po czym czynność należy powtórzyć. Druga eliminuje ten problem, ale wiąże się z kolejnym przygotowaniem żywicy. 🌺

✅ Przed całkowitym zastygnięciem żywicy nie zapominajmy o włożeniu do ich formy zawieszki. Bizuteria z zywicy epoksydowej jest bardzo oryginalna. Ostatnim etapem w procesie tworzenia biżuterii jest oczekiwanie na efekt końcowy.
Zalaną foremkę warto włożyć do pojemnika z dołączoną do niego pokrywką, aby do żywicy nie dostał się żaden kurz ani inne zanieczyszczenia.

☝️ Jeśli zdecydujemy się na dwuetapowe zalanie foremki, to musimy odczekać kilka godzin do częściowego zastygnięcia. Elementy zatopione w żywicy będą całkowicie gotowe dopiero po około 36 godzinach. Wtedy możemy już wyjąć nasze dzieło z formy, dołączyć do niego np. łańcuszek i gotowe ❗️

 

 

Jak dbać o biżuterię z żywicy

➡️ Aby cieszyć się nienaganną formą biżuterii z żywicy i zachować jej blask na dłużej, warto zwrócić szczególną uwagę na kwestię polerowania. Żywicę epoksydową można umyć mydłem, a następnie dokładnie osuszyć bawełnianą ściereczką.
Mikrofibra również będzie dobrym materiałem. Aby zagwarantować połysk, powierzchnię żywicy można posmarować niewielką ilością wazeliny lub kremu do rąk z dodatkiem gliceryny, po czym wypolerować szmatką.

Jak Dbać o Biżuterie z Żywicy?

✅ Żywica jest materiałem twardym, ale wraz z upływem czasu mogą powstawać rysy na powierzchni przedmiotów, w których żywica została użyta do ich wykonania.
Aby zminimalizować ryzyko powstawania takich rys należy zadbać, aby w pierwszej kolejności biżuteria nie ocierała się o twarde elementy garderoby – np. zamki błyskawiczne.

☝️ Nie powinno się również przetrzymywać jej samopas w kieszeni spodni lub torebki.

 

 

Jaką żywicę epoksydową do tworzenia biżuterii wybrać najlepiej

✅ Do ręcznej produkcji biżuterii najlepszym wyborem będzie żywica epoksydowa odlewnicza, którą najlepiej zakupić w zestawie 250 gramów żywicy ze 100 gramami utwardzacza. Należy zwracać szczególną uwagę na gwarancje producenta odnośnie jakości.
Najważniejszym kryterium będzie krystaliczna bezbarwność żywicy wraz z podwyższoną odpornością na promieniowanie UV. Ważne, aby na opakowaniu była podana informacja o tym, że żywica nie żółknie. Powinna być ona również bezwonna.

✅ Produkt może być z powodzeniem obrabiany bez ryzyka dla zdrowia, pod warunkiem, że zachowa się odpowiednie środki ostrożności – takie same jak w przypadku substancji chemicznych ❗️
Należy pamiętać, że materiały nieutwardzone zaleca się trzymać z dala od produktów spożywczych oraz chować je przed dziećmi. Podczas pracy  z żywicą warto stosować rękawice wykonane z winylu ❗️ Warto jest więc zachować należyte środki bezpieczeństwa podczas gdy tworzymy różnego rodzaju prace ręcznie w domu.

 

 

Żywica poliuretanowa a epoksydowa

➡️ Zarówno żywice epoksydowe, jak i poliuretanowe mają pewne cechy wspólne. Przykład stanowić będzie to, że i jedne i drugie są dwuskładnikowe, co oznacza, że powstają z połączenia bazy i utwardzacza.
Efektem tego zjawiska jest proces wiązania i tworzenie się bez spoinowej, nieprzepuszczalnej powłoki, którą można wykonać w krótkim czasie. Podstawowa różnica między tymi materiałami wynika z odmiennej budowy cząsteczkowej, która wpływa na przebieg procesu utwardzania żywicy ❗️

Żywica Epoksydowa Różne Zastsowania

➡️ Żywice poliuretanowe dzięki swoim właściwościom fizykalno-chemicznym mają znacznie większą gęstość wiązań pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami, co sprawia, że są bardziej elastyczne i wytrzymałe od żywic epoksydowych, które z kolei są bardziej wszechstronne w zastosowaniu. Gwarantują również ciekawsze do uzyskania efekty wizualne. 🌺

 

 

Z czym nie  łączyć żywicy epoksydowej

🔥 Zanim przystąpimy do pracy z żywicą epoksydową, warto zapoznać się z garścią informacji na temat tego, z czym na pewno nie połączymy żywicy epoksydowej. W pierwszej kolejności należy unikać produktów z polietylenem o zwartej gęstości (HDPE).
Zaliczają się do nich m.in. nakrętki do butelek, kanistry, skrzynki na butelki, beczki, jak i również worki na śmieci. Podobne właściwości ma też folia wykonana z plastiku ❗️

 

 

Żywica epoksydowa w malarstwie

➡️ Żywica modelarska epoksydowa może być wykorzystywana do wielu różnorodnych prac. Jednym z przykładów będzie malowanie obrazów. Farby epoksydowe składają się z żywicy epoksydowej oraz utwardzacza.
Do produkcji tych farb stosuje się żywicę płynną (farby bezrozpuszczalnikowe) lub stałą (rozpuszczalnikowe). Przed przystąpieniem do malowania, żywice łączy się z utwardzaczem, który po wyschnięciu sprawia, że powłoka jest niesamowicie trwała. Żywica nadaje się przede wszystkim do malowania betonu, drewna oraz metalu.

Żywica w Malarstwie - Piękne Efekty

✅ Zabezpiecza ona malowaną powierzchnię przed wilgocią, środkami chemicznymi czy chociażby korozją. Warto wiedzieć, że żywica epoksydowa dzięki bardzo silnym wiązaniom chemicznym jest wytrzymała na uszkodzenia. 🖌
Jeżeli zależy nam na uzyskaniu wytrzymałej mieszanki o najlepszych możliwych parametrach, powinniśmy zainteresować się farbą epoksydową dwuskładnikową, którą miesza się z utwardzaczem dosłownie chwilę przed nałożeniem na określone podłoże – np. płótno do obrazów.

✅ Warto pamiętać, że żywotność takiej mieszanki nie jest długa, dlatego należy działać bardzo szybko i sprawnie. W przeciwnym razie farba zaschnie i stwardnieje, a przez to nie będzie się już nadawała do dalszego użytku. Proces malowania żywicznego opiera się na barwieniu żywicy epoksydowej wybranym przez nas kolorem i nakładaniu na podobrazie, np. tradycyjne płótno.
Po stworzeniu takiej mieszanki, żywica ma płynną konsystencję i nie można nakładać jej na powierzchnię w tradycyjny sposób. Tutaj podobrazie należy położyć poziomo i wylewać barwioną żywicę z góry na powierzchnię płótna. 🎨

✅ Następnie rozprowadza się ją za pomocą różnych narzędzi oraz technik malarskich. Wszystko w zależności od tego, co tak naprawdę chcemy uzyskać. Technika malowania żywicą wyróżnia się silnymi właściwościami ochronnymi, które dostrzegalne są zaraz po utwardzeniu.
Możemy dzięki niej tworzyć abstrakcyjne dzieła, które będą czymś niepowtarzalnym. Żywica ma wielu zwolenników – szczególnie pośród miłośników sztuki nowoczesnej. Równie ciekawym pomysłem na ciekawe malunki będzie technika malowania plasteliną po papierze.

☝️ Obraz żywiczny będzie stanowił niepowtarzalny element dekoracyjny, dzięki czemu nada każdemu wnętrzu określony charakter. Żywica epoksydowa znajduje również zastosowanie w rzeźbiarstwie. Jest idealnym budulcem do tworzenia rozmaitych form odlewniczych.
Możliwe jest np. rzeźbienie wybranego kształtu z miękkiego, delikatnego materiału i wykonanie z niego silikonowej formy, do której następnie można wlewać płynną masę żywiczną. Następnie po utwardzeniu materiału, rzeźba jest ściśle odporna na wszelkie uszkodzenia.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Do czego służy epoksydowa masa modelarska?

Jedną z najpopularniejszych mas epoksydowych jest Milliput. To rodzaj wysokiej jakości, uniwersalnej masy modelarskiej składającej się z dwóch wałków modelinowych: wypełniacza i utwardzacza, który zaczyna działać zaraz po połączeniu ze sobą obu składników. Można opóźnić utwardzanie odstawiając ugniataną masę do lodówki, jednak nie na dłużej niż 24 godziny. Trzeba mieć na względzie, że proces utwardzania przebiega znacznie szybciej, kiedy temperatura wokół nas jest dość wysoka. Niezwykłą twardość (po wyschnięciu) można z łatwością zmniejszyć, dodając w trakcie zagniatania inną glinkę samoutwardzalną lub nawet plastelinę.

Jak zacząć sprzedawać ręcznie robioną biżuterię?

Sprzedaż biżuterii, czy też przetwórstwo i obrót metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi nie wymaga uzyskania specjalnej koncesji lub zezwolenia. Oznacza to, że w ramach działalności bez rejestracji, można legalnie sprzedawać biżuterię. Wydatkami, które wiążą się bezpośrednio ze sprzedażą biżuterii, mogą być materiały potrzebne do jej produkcji lub gotowe akcesoria, które służą do dalszej odsprzedaży. Osoba wykonująca działalność nierejestrowaną powinna posiadać imienne faktury, na podstawie których rozliczy wydatek w zeznaniu podatkowym PIT.

Z czego powstaje żywica?

Żywicę pozyskuje się z żywych koron drzew przez tzw. żywicowanie lub ze ściętych drzew, konarów i igliwia. Znajduje się ona w specjalnych przestrzeniach międzykomórkowych lub przewodach żywicznych drzewa, a wytwarzana jest w głównej mierze poprzez otaczające je komórki żywicorodne. Przykładowo – sosna posiada przewody żywiczne, które są bardzo liczne, długie, a ponadto biegną wzdłuż pnia i konarów i są połączone przewodami poprzecznymi, co powoduje, że z uszkodzonego miejsca wypływają duże ilości żywicy. Służy ona także do zabezpieczania miejsc będących ranami drzewnymi. Barwa każdej żywicy uzależniona jest od gatunku drzewa, z którego została pozyskana.