DIY, czyli zrób to sam – kreatywnie w zaciszu domowym

➡️ Określenie idei DIY, wiąże się z samodzielnym wykonywaniem rozmaitych prac, które zazwyczaj są produkowane przez profesjonalistów w danej dziedzinie.

✅ Rzeczy powstające przy użyciu własnych rąk prezentują się niezwykle oryginalnie.
Są to również wyjątkowe egzemplarze, które mogą posłużyć m.in. jako dekoracja mieszkania. Są różne techniki, towarzyszące idei „Zrób to sam”. Poniżej opisanych zostanie kilka z nich.

 

 

Technika zdobnicza – Decoupage

➡️ Decoupage polega na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek na odpowiednio przygotowane powierzchnie. To coraz częściej stosowana metoda zdobnicza, której efekt ma przypominać wzory malowane pędzlem.
Decoupage nazywany jest także metodą serwetkową. Doskonałą powierzchnią bazową do stosowania tej techniki może być również drewniana biżuteria.

✅ Dużym plusem tej techniki jest fakt, że nawet bez szczególnych umiejętności plastycznych, pozwala ona na stworzenie czegoś niepowtarzalnego i pięknego, co z dumą ozdobi różne miejsca w naszym domu. Decoupage jest najprężniej rozwijającą się dyscypliną rękodzielnictwa.

Zestawem bazowym do tworzenia tą techniką zdobniczą jest:
klej wodny – idealny do Decoupage,
pędzelek – najlepszy będzie ten wykonany z naturalnego włosia,
serwetki papierowe,
jasna farba służąca jako baza,
farby akrylowe,
lakier akrylowy.

Decupage, Metoda Serwetkowa na Ozdabianie RÓŻNYCH Powierzchni

Poszczególne etapy prac można ująć w czterech podstawowych krokach:
✅ Przygotowanie powierzchni poprzez jej odtłuszczenie, a następnie pomalowanie białą farbą (najlepiej emalią),
✅ Wycięcie wybranych przez siebie wzorów z serwetek,
✅ Naklejenie motywów na powierzchnię bazową za pomocą pędzelka oraz kleju wodnego. W przypadku techniki Decoupage opieramy się na klejeniu wierzchnim,
✅ Wykończenie dekoracji np. lakierem akrylowym. K O N I E C...

☝️ Decoupage to metoda DIY przeznaczona niemal dla każdego – jest prosta, tania, a ponadto bardzo efektowna.
Rękodzieło powróciło do łask, a przedmioty wykonane i zdobione ręcznie cieszą się dużo większym uznaniem niż te, które zostały wyprodukowane maszynowo, na tzw. jedno kopyto.

 

 

Sztuka tworzenia – Scrapbooking

➡️ Scrapbooking to kolejna gałąź rękodzielnictwa w metodzie DIY, która oznacza sztukę dekorowania wspomnień. Za kraj narodzin sztuki scrapbookingu uważa się Stany Zjednoczone.
To kreatywna metoda tworzenia wyjątkowych symboli, która z roku na roku zyskuje coraz większą popularność już od lat 70-tych. Dzisiaj scrapbooking obejmuje nie tylko dekorowanie albumów, lecz także tworzenie zaproszeń czy kartek okolicznościowych.

✅ Ozdabianiu poddawane są także pojedyncze zdjęcia, a nawet pamiątkowe listy. W przypadku tej dziedziny DIY nie ma sztywnych reguł, co można dekorować, a czego nie.
Doskonałymi materiałami, które pozwolą szybko opanować technikę scrapbookingu, są koperty ozdobne. Mają one nieco bardziej sztywną fakturę, dzięki czemu o wiele łatwiej można je udekorować.

Metoda Scrapbookingu - Świetny Pomysł na Ozdobienie Dziennika, Zeszyu, Pamiętnika itp.

☝️ Tę sztukę tworzenia warto wykorzystać również podczas pakowania rozmaitych prezentów. Inspiracje warto czerpać z mediów społecznościowych, które pełne są różnych pomysłów i patentów na dekorowanie.

 

 

QuillingOVE LOVE

➡️ Rękodzielnictwo papierowe kojarzone jest przede wszystkim z tworzeniem i dekorowaniem, w którym wyodrębnione zostały poszczególne techniki i metody. Przykładem kolejnej, bardzo użytecznej gałęzi wytwórczej jest tzw. quilling.
Jest to technika z zakresu papieroplastyki. Opiera się na wykonywaniu ozdób rękodzielniczych przy wykorzystaniu (na pierwszy rzut oka) niepotrzebnych pozostałości papieru.

✅ Głównym założeniem tej techniki zdobniczej jest tworzenie nieregularnych kształtów z wąskich pasków wyciętego papieru. Quilling jest bardzo rozwijającą i kreatywną zabawą, która może być doskonałą rozrywką dla całej rodziny.
Początki quillingu wiążą się z archaiczną sztuką dekoracyjną, która była niegdyś wykorzystywana do upiększania różnych przedmiotów codziennego użytku. Quilling stosowano także do dekorowania obrazów bądź ścian.

Quilling - Metoda Ciekawego Zawijania Papieru

☝️ Datuje się, że ta technika zdobnicza powstała około XV wieku. Quilling to dosyć prosta do realizacji technika papieroplastyczna, dzięki której można tworzyć różne ozdoby.
Wyróżnia się łatwością wykonania. Wystarczy kawałek papieru, tradycyjny klej oraz odrobina kreatywności.

 

 

Papierowy zawrót głowy

➡️ Zabawy z użyciem papierowych kartek sprawiają frajdę już najmłodszym dzieciom. Maluchy, które dopiero uczą się obcowania z kredkami oraz farbkami, z miłą chęcią pokolorują papierowe kartki, uwalniając swoją wyobraźnię.
Ciekawą formułą wykorzystywaną do wszelkiego rodzaju zabaw plastycznych z wykorzystaniem zasobów manualnych, tworzą wycinanki dla dzieci. Tutaj najlepsze będą kolorowe bloki rysunkowe.

Wycinanki to forma rozrywki, która pobudzi wyobraźnię oraz kreatywność każdego dziecka. Wycinanki z kolorowego papieru to m.in. ornamenty o abstrakcyjnym wyróżniku.
Kolorowe wycinanki dla dzieci występują także w formie palety różnorodnych wzorów. Możemy z nich wycinać serduszka, kółeczka, a nawet elementy falowane. Przydadzą się one zarówno podczas zajęć w przedszkolu lub szkole, jak i w zaciszu domowym.

✅ Z papierowych wycinanek możemy również wykonać statek lub samolot. Z kolei w okresie zimowym kolorowe kartki idealnie sprawdzą się do wykonania papierowego łańcucha na choinkę. Zabawy z wycinankami dla dzieci inspirują nie tylko nasze pociechy.
To plastyczna, rękodzielnicza aktywność, która rozwinie wyobraźnię oraz pobudzi kreatywność, a także doskonała okazja, aby stworzyć świat papierowych postaci lub wyczarować samodzielnie zaprojektowany domowy teatrzyk.

Wycinki z Papieru - Super Pomysł na Zabawę z Dziećmi

☝️ Origami dla dzieci sprawi, że najmłodsi będą mogli rozwijać swoje zdolności manualne i w twórczy sposób zaangażować się w zajęcia plastyczne.

 

 

Z brokatem przez świat

✅ Produktem, który doskonale sprawdzi się podczas działań DIY, jest brokat – sypki, w sprayu czy w formie kleju – każdy będzie wyjątkowy. Najbardziej popularny jest zdecydowanie brokat w formie pyłku, który zwykle sprzedawany jest w słoiczkach.
Stworzymy z niego na określonej powierzchni kolorowe refleksy, rozbłyski lub kolorowe, mieniące się wzory widoczne w zależności od kąta padania światła. Odrobina brokatu sypkiego wystarczy, aby dekorowany przedmiot zyskał magiczny odcień.

Brokat - Świetna Ozdoba do Prac Dzieci

⭐ Brokaty znakomicie nadają się do zdobienia wszelkiego rodzaju prac plastycznych, w tym kartek. Z kolei brokat w sprayu doskonale sprawdzi się w dekoracjach florystycznych.
Dla najmłodszych polecamy brokat w kleju, który dostępny jest w opakowaniach zawierających tubki w różnych kolorach.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co oznacza skrót DIY?

Skrót DIY oznacza „Do It Yourself”, co w prostym tłumaczeniu porównać można po prostu do „Zrób to sam”.

Z czego składa się klej wodny?

Klej wodny nazywany jest inaczej dyspersyjnym. To zawiesina nierozpuszczalnych żywic, które w formie drobnych cząstek są wymieszane z wodą. Wiązanie tego typu klejów odbywa się przez odparowanie wody.

Gdzie szukać inspiracji scrapbookingowych?

Na wielu platformach – w tym mediach społecznościowych, znajdziemy wiele inspiracji scrapbookingowych, które mogą przydać się podczas tworzenia własnych, niepowtarzalnych prac plastycznych oraz dekoracyjnych.

Co oznacza technika papieroplastyczna?

Papieroplastyka to technika wykonywania przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z papieru lub masy papierowej. Uczniom pozwala zrozumieć wiele zagadnień plastycznych.

Czy wycinanki samoprzylepne są praktyczne?

Wycinanki samoprzylepne służą przede wszystkim do tworzenia bajkowych witraży, zdobienia prac plastycznych, kartek okolicznościowych, a także innych dostępnych form plakatowo-rysunkowych. Przydadzą się w każdym domu, w którym znajdują się dzieci, ponieważ jest bardzo wygodna i prosta w użyciu. Ponadto pozwala na zachowanie czystości wokół miejsca zabaw plastycznych.