Biżuteria hand made - pomysły na wykonanie

➡️ Historia biżuterii sięga dziesiątków tysięcy lat wstecz. Pierwszymi ozdobami były zwykłe koraliki, które, stworzyli neandertalczycy. Znaleziono je najpierw na terenach Hiszpanii, a nieco później w Kenii.
Ręcznie wyprodukowana biżuteria osobista wyróżnia się nie tylko swoją atrakcyjnością. Jest ona przede wszystkim bardzo efektowna i niepowtarzalna. ⭐

➡️ Tradycyjna biżuteria sprzedawana w sklepach jubilerskich nie zawsze pasuje do lifestylowych kreacji. Poza tym nie każdemu odpowiada jej styl – złoto, srebro, drogocenne kamienie – to wszystko kojarzy się z pewnego rodzaju nonszalancją, która może krępować co po niektórych.
Ciekawe są nawet proste modele – np. bransoletka z muliny ❗️

 

 

Nietypowa biżuteria, czyli jaka

Włóczki i sznurki – biżuterię z tego rodzaju materiałów można wykonywać w kilku technikach. Do najbardziej efektownych zalicza się powracające do łask makramy.
Polegają one na wiązaniu oraz pleceniu rozmaitych wzorów. Jest to technika, dzięki której powstają najczęściej kolczyki, jak i również naszyjniki czy bransolety. Może być to kwiat z makramy lub inny przyciągający uwagę wzór.

⭐ Z kolei wiskozowe oraz jedwabne paski materiałowe to podstawowy składnik kolejnej techniki, jaką jest sutasz.
Ta metoda rękodzielnicza pozwala na stworzenie skomplikowanych i zdecydowanie nietypowych modeli biżuterii. Ponadto stosuje się w niej ozdobne kamienie, kryształy, a nawet szklane koraliki ❗️

✅ Absolutnym bestsellerem wśród nietypowych rodzajów biżuterii stała się tzw. wooden jewelry, czyli po prostu biżuteria drewniana, która znana jest na świecie od wieków. Drewno to zdecydowanie bardzo wdzięczny, lekki oraz uniwersalny materiał, który ma bardzo wiele zastosowań.
Można własnoręcznie wykonać z niego np. kolczyki z plastrów drewna – tzw. wooden earrings. Jego połączenie z elementami żywicy lub rzemienia sprawią, że biżuteria zyska nową, nietypową odsłonę.

Drewniana Biżuteria - Naturalny Motyw Biżuterii Hand Made

⭐ Z kolei różnorodność koralików, z jakich tworzona jest biżuteria hand made, pozwoliła na popularyzację kolejnej techniki rękodzielniczej, jaką jest beading, czyli nic innego jak po prostu koralikowanie.
Polega ona na nawlekaniu koralików na nici za pomocą igły lub szydełka. Do wykonania tego rodzaju nietypowej biżuterii potrzebne będą koraliki o różnych rozmiarach – zarówno większe, jak i mniejsze. Najbardziej efektowne są bransoletki i naszyjniki wykonane z drobnych koralików o różnych kolorach.

✅ Równie popularną opcją jest tworzenie biżuterii drucikowej, której technika to wire wrapping. Drut biżuteryjny (srebrny, miedziany, mosiężny), skręca się i dokładnie owija, aby uzyskać pożądany kształt.
W tej metodzie ręcznej produkcji można wykorzystywać zarówno sam drut, jak i dodatki w postaci kamieni ozdobnych i szlachetnych, koralików lub bursztynów. Pozwala to na uzyskanie pięknego efektu, który z pewnością będzie można nazwać efektem WOW.

⭐ A co z biżuterią filcowaną ❓ To kolejna propozycja dla lubiących się wyróżniać. Filc jest bardzo lekkim, materiałem, dzięki czemu możemy uzyskać poprzez jego wykorzystanie duże ozdoby, które nie będą nas obciążały.
Świetnie sprawdzi się do ręcznej produkcji kolczyków, naszyjników a nawet broszek. Filcowa biżuteria będzie doskonałym uzupełnieniem dla tych, którzy lubią odważne, żywe kolory.

✅ Ostatnią propozycją na nietypową biżuterię, która zachwyci niemal każdego, będzie zalewanie żywicą. Dzięki tej metodzie możemy zakonserwować na bardzo długi czas m.in. suszone kwiaty lub liście – popularne są w szczególności wisiorki z motywem paproci.
Jest to doskonała technika, która pozwala uwieczniać wspomnienia.

 

 

Od czego zacząć produkcję biżuterii Niezbędne narzędzia

➡️ Pierwsze kroki stawiane w obszarze rękodzieła mogą wydawać się dość skomplikowane. Najczęściej nie do końca wiemy, od czego tak właściwie zacząć i co będzie nam niezbędne do pracy.
Poniżej przedstawione zostaną podstawowe narzędzia oraz akcesoria, które pozwolą na sprawną naukę tworzenia biżuterii hand made.

Po pierwsze – narzędzia w formie szczypców. Aby krok po kroku doskonalić rękodzieło, należy zaopatrzyć się w szczypce okrągłe – służące w głównej mierze do tworzenia oczek i kółeczek oraz zawijania końcówek elastycznego, cienkiego drutu biżuteryjnego, szczypce płaskie – stosowane do zaciskania drobnych elementów, jak i zaginania drutu czy zamykania ogniw.
Są one niezastąpione w przytrzymywaniu różnych składowych biżuterii, które najczęściej są dość nieporęczne. Szczypce tnące – precyzyjnie ucinają druty oraz linki jubilerskie.

Szczypce do Biżuterii - NIEZBĘDNIK DO HAND MADE

Po drugie – koraliki do bransoletek i nie tylko, ponieważ podczas startowania ręcznej produkcji będą idealne do treningów i pierwszych prac. Są niedrogie, mają różne kształty, a co najważniejsze – to jedne z najbardziej wdzięcznych modeli dekoracyjnych.
Na dobry początek najlepsze będą szklane kule w rozmiarach 8 mm i 10 mm. Wybierzmy po prostu to, co nam się spodoba, pamiętając nie tylko o rozmiarach, ale również kolorach. Najlepiej, jeśli będzie ich kilka lub kilkanaście. Zestaw koralików do robienia bransoletek to również doskonały pomysł na prezent dla pasjonatów rękodzielnictwa.💍

 

Po trzecie – półfabrykaty, czyli wszelkiego rodzaju bazy i wykończenia biżuteryjne. W zależności od tego, co chcemy stworzyć, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych elementów.
Jednym z nich będą zapięcia. Niezbędne i najprostsze w obsłudze są karabińczyki oraz toogle (doskonałe do zapinania jedną ręką).

✅ Kolejny element to kółeczka montażowe do biżuterii. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje: otwarte, pojedyncze ogniwa i podwójne sprężynki, działające tak, jak obręcze do kluczy.
Należy podkreślić, że przy modelach pojedynczych, warto zwrócić szczególną uwagę na grubość drutu, ponieważ im drucik cieńszy, tym wykonanie biżuterii będzie łatwiejsze.

Szpilki jubilerskie to kolejny, bardzo istotny element niezbędny do ręcznego tworzenia ozdób. Tutaj również mamy do wyboru dwa różne rodzaje – tzw. haczyki oraz gwoździe. Te drugie zakończone są płaskim łbem i przydadzą się m.in. do podwieszania koralików.
Haczyki z kolei zwieńczone są w zawinięte oczko i przydadzą się w głównej mierze do łączenia koralików ze sobą. Jeśli zamierzamy tworzyć kolczyki, należy zakupić bigle oraz sztyfty. Będą one miały bezpośredni kontakt ze skórą ucha, zatem muszą posiadać właściwości antyalergiczne.

✅ Na rynku dostępnych jest wiele modeli – bigle zamknięte, bigle otwarte, sztyfty do wklejania oraz sztyfty do podwieszania. Głównym elementem, który będzie odgrywał znaczącą rolę w wyborze określonego bigla, jest typ kolczyków, jaki planujemy wykonać.
W przypadku sztyftów będziemy potrzebować jeszcze zatyczek do uszu – najlepiej jeżeli będą wyprodukowane ze stali nierdzewnej lub srebra.

Łańcuszki srebrne lub z nierdzewki to kolejne elementy, które przydadzą się nie tylko podczas ręcznej produkcji delikatnych naszyjników, ale również jako element wykończeniowy czy baza kolczyka.
Aby urozmaicić koralikowe dzieła, warto mieć pod ręką nakładki ozdobne do biżuterii. Najpopularniejsze są wzory, które przypominają kwiaty. Wtedy w środek, jako wypełnienie kwiatka, umieszczamy koralik.

✅ Kolejnym ważnym akcesorium są końcówki do bransoletek z rzemienia lub sznurka. Dostępne są w sklepach w różnych kształtach i wersjach – do wklejania, zaciskane, a nawet magnetyczne.
Przy pierwszych zakupach warto zaopatrzyć się w końcówki zaciskowe oraz końcówki do wklejania. W sklepach możemy kupić gotowe zestawy, które zawierają sznurek jubilerski wraz z końcówkami.💍

Zapięcie do Branosoletek i Naszyjnków - Wymagane

Kolejne elementy niezbędne do tworzenia biżuterii hand made są linki oraz sznurki. Na sam początek warto zakupić 5 modeli:

Drut pamięciowy – zachowuje swój kształt i pozwala na produkcję ciekawych, a zarazem prostych bransoletek o wielu warstwach. Na sam początek polecamy wybrać drucik o średnicy 6 cm;
Linki jubilerskie – niezbędne do tworzenia naszyjników i prostych bransoletek. Kolor takiej linki warto dostosować do kolorystyki danej ozdoby lub wybrać najbardziej neutralną linkę w barwie srebra, pamiętając o grubości – na naszyjniki najlepsze będą linki o grubości od 45 mm wzwyż, ponieważ gwarantują większą trwałość;
Gumki jubilerskie – element do tworzenia nieustannie modnych bransoletek na gumce. Dostępne są w sklepach w różnych rozmiarach i kolorach. Na dobry początek warto zaopatrzyć się w standardową, transparentną gumkę w rozmiarze 0,8 mm;
Sznurki jubilerskie – naukę tworzenia biżuterii hand made zaczyna się najczęściej od klasycznej regulowanej przez supełki bransoletki z zawieszką – tutaj niezbędny będzie sznurek powlekany w wybranym kolorze – najlepiej w rozmiarze 1 mm-1,5 mm;
Rzemyki jubilerskie – dostępne są w wielu różnych odmianach – od naturalnych, po szyte, plecione oraz zamszowe. Stanowią doskonałą bazę bransoletki lub naszyjnika. Co więcej – można je łączyć i skręcać lub pozostawić w podstawowej kombinacji.

Zawieszki – czyli kolejny nieodzowny element, który urozmaici każdą biżuterię. Hitowe stały się półfabrykaty w formie charmsów. Takie charmsy do bransoletki mogą być również doskonałym sposobem wykończenia ozdoby.

✅ Ostatnim narzędziem niezbędnym do pracy podczas tworzenia ręcznej biżuterii będzie klej do bizuterii.
Przydadzą się jego dwie odmiany – dwuskładnikowy klej epoksydowy – np. Poxipol czy UHU oraz szybkoschnący klej typu kropelka, na przykład Patex, którego użyjemy do podklejania. Jest on dość gęsty, dzięki czemu znacznie bardziej wygodny w użyciu niż tradycyjny Super Glue. Takie formy tworzenia samodzielnego mogą być dla nas rozluźnieniem i odpoczynkiem, dlatego warto spróbować, którejś z podanych metod.

 

 

Kolczyki piórka – prosty must have

Kolczyki pióra czarne oraz kolorowe – lekkie, zwiewne oraz nadające charakteru. Do ich wykonania potrzebujemy chwili cierpliwości oraz podstawowych akcesoriów – piórek, bigli, końcówek w formie sprężynek, szczypców płaskich, niewielkich nożyczek, kleju oraz nitki ❗️   
Pracę rozpoczynamy od wyboru piórka lub zestawu 3-4 piórek – w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. Jeśli zastosujemy komplet piórek, należy związać je w miarę wysoko w jedną część, a następnie odciąć nadmiar nitki.

Kolczyk Piórko - Dobry na Początek!

⭐ Na odcinek powyżej węzła trzeba nałożyć klej, a później palcem i czubkiem nożyczek wepchnąć nasadę kolczyka w sprężynkę jubilerską. Teraz za pomocą szczypców płaskich zaginamy końcówkę tak, aby wszystkie piórka zwieńczające weszły do środka.
Kolejnym krokiem będzie umieszczenie bigla w końcówce sprężynki i zaciśnięcie go. Cały proces powtarzamy przy drugim kolczyku i voilà  – zjawiskowa biżuteria gotowa ❗️

 

 

Miękki naszyjnik

➡️ Tutaj warto nieco się przygotować i zorganizować sobie kilka pasków różnorodnych materiałów – najlepiej w wielu wzorach i kolorach. Kawałki tkanin możemy dodatkowo rozciąć i nawlec na sznurek, przywiązać lub splatać – ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

➡️ Na jednym końcu sznurka warto przymocować guzik, a na drugim wykonać pętelkę – dzięki temu powstanie zapięcie.
Naszyjnik możemy ozdobić dodatkowo koralikami, cekinami lub innymi elementami – warto je przyszyć albo przykleić do sznurka lub bezpośrednio do tkanin. 👧

 

 

Choker DIY

✅ Najprostszy do wykonania choker będzie składał się welurowego paseczka oraz ewentualnej zawieszki, która zostanie przez nas wybrana. Ponadto – zaciski, karabińczyki oraz nożyczki.
Wykonanie naszej ozdoby zaczynamy od zawinięcia sobie tasiemki wokół szyi po to, aby wiedzieć jaka ma być jej długość. Pamiętajmy, że przedłużeniem będzie zapięcie, więc należy uciąć pasek nieco krócej ❗️

Choker Hand Made - Jak Zrobić?

✅ Podstawową cechą chokerów jest ich obcisłość. Teraz umieszczamy zawieszkę poprzez przewleczenie przez jej otwór naszej welurowej bazy. Ostatnim krokiem będzie mocowanie zacisków – po tym etapie nasz naszyjnik jest gotowy do użycia.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czym różni się naszyjnik od wisiorka?

Wisiorek stanowi rodzaj biżuterii składającej się z ozdoby przymocowanej do łańcuszka lub sznurka, noszonej na szyi lub innym elemencie garderoby. Naszyjnik to forma biżuterii składająca się z ozdób przymocowanych do łańcuszka lub sznurka, noszonej bezpośrednio na szyi.

Na czym najlepiej wykonać naszyjnik hand made?

Linki i żyłki są dość sztywne i naszyjnik z drobnych, lekkich kamieni lub koralików wykonany na tych elementach bazowych nie będzie się za dobrze układał. Jeśli używamy perełek, najlepszym nośnikiem dla nich będzie jedwabna lub nylonowa nić jubilerska.

Jak efektownie nosić dwa naszyjniki jednocześnie?

Noszenie dwóch lub więcej naszyjników lub łańcuszków na szyi pozwala na wytworzenie tzw. efektu kaskadowego. Aby go uzyskać, każdy z naszyjników powinien różnić się długością. Kiedy pomiędzy poszczególnymi łańcuszkami zostanie zachowane minimum kilka centymetrów odstępu, będą one idealnie wyeksponowane i bardzo komfortowe w noszeniu.